Strona główna 112 Zadbaj o swoje bezpieczeństwo nosząc elementy odblaskowe

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo nosząc elementy odblaskowe

0

Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie jesiennym, gdy dni stają się krótsze, szybciej zapada zmrok, a zmienne warunki atmosferyczne nie sprzyjają dobrej widoczności na drodze.

O to, by zawsze mieć przy sobie element odblaskowy apelują funkcjonariusze świdnickiej policji. Jak wskazują, odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą nawet uratować mu życie, ponieważ kierowcy mogą o wiele wcześniej go zauważyć. Z policyjnych statystyk wynika, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Od sierpnia 2014 roku obowiązek posiadania elementu odblaskowego, umieszczonego w sposób widoczny da kierowców, dotyczy każdego pieszego, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym. Rzeczonymi elementami mogą być przedmioty doczepiane do ubrań kamizelki, smycze oraz opaski. Ich umieszczanie zaleca się na wysokości dłoni, kolan, w okolicach środka klatki piersiowej oraz pleców.

Pamiętajmy, że ten jeden, z pozoru mało ważny szczegół, może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami związanymi na przykład z potrąceniem. Dbajmy o siebie i naszych bliskich, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że bezpieczeństwo w tym przypadku jest tak łatwo osiągalne – wskazuje Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy Świdnica, przekazując apel świdnickich policjantów.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułDziałkowe kociaki szukają domów
Następny artykułTrwa moda na budynki parterowe. Jak dobrać ogrzewanie do takiego domu?