Strona główna Artykuł sponsorowany Trwa moda na budynki parterowe. Jak dobrać ogrzewanie do takiego domu?

Trwa moda na budynki parterowe. Jak dobrać ogrzewanie do takiego domu?

0

Ciągła zmiana trendów w budownictwie jest widoczna gołym okiem. Można śmiało stwierdzić, że w ostatnich latach dominuje minimalizm. Mowa tu zarówno o elementach wykończeniowych jak i o samych bryłach budynku. Domy parterowe zyskały zaufanie Polaków głównie za sprawą swojej praktyczności i ergonomii. Wyróżniają się one także wyjątkową estetyką, które w XXI wieku jest równie ważna co funkcjonalność. Nie zmienia to faktu, że budując taki dom, trzeba zadbać o kilka podstawowych kwestii, aby w pełni cieszyć się nowoczesnym budownictwem i korzyściami z niego płynącymi. Podczas budowy domu, trzeba podejmować wiele kluczowych decyzji. Jedną z nich jest dobór ogrzewania.

Na rynku są dostępne różne rozwiązania, które posiadają szereg zalet. Najważniejsze jednak jest to, aby źródło ciepła dostosować do swoich potrzeb i preferencji. Tylko wtedy będzie ono wydajne i oszczędne. Wybierając system centralnego ogrzewania do domu, zwraca się uwagę na takie aspekty jak ekonomiczność, komfort użytkowania czy też wpływ na środowisko. Na szczęście, wielu producentów oferuje urządzenia, które łączą w sobie powyższe cechy. Reszta pozostaje w naszych rękach. Aby dokonać przemyślanego wyboru, sprawdź krótką charakterystykę najpopularniejszych rozwiązań.

Odnawialne źródła energii
Inwestorzy coraz częściej wybierają odnawialne źródła energii jako sposób ogrzewania domu. Zazwyczaj jest to pompa ciepła dedykowana zarówno do zasilania centralnego ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Najpopularniejszym wariantem jest pompa typu powietrze-woda. Jej zasada działania przypomina pracę lodówki. Jej głównymi elementami są: sprężarką, parownik, skraplacz oraz zawór rozprężny. Koszty ogrzewania domu pompą ciepłą należą do najtańszych spośród wszystkich urządzeń dostępnych na rynku. Koszty wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą pompy ciepła to około 0,13 zł. Nie można zapominać o walorach ekologicznych pomp ciepła oraz wysokiego komfortu użytkowania. Niestety, montaż pompy ciepła wiąże się z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, co często zniechęca klientów będących w trakcie budowy domu. Rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce jest wciąż młody, dlatego najlepsze lata są jeszcze przed tego typu urządzeniami.

Kotły gazowe
Kotły gazowe są sprawdzoną i wydajną technologią. Nowoczesne kotły (kondensacyjne, pulsacyjne) charakteryzują się dużą wydajnością. Koszty wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą tych urządzeń to około 0,3 zł. Utrudnieniem takiej inwestycji jest infrastruktura. Niestety jest jeszcze wiele miejsc w Polsce, do których nie jest doprowadzona sieć gazowa. W takich przypadkach, alternatywą jest dzierżawa lub zakup zbiornika na gaz płynny jednak, generuje to dodatkowe koszty ogrzewania. Dużą zaletą ogrzewania gazowego jest jego bezobsługowość.

Kotły na paliwo stałe
Kotły na paliwo stałe to najpopularniejsze rozwiązanie spośród dostępnych na rynku. Piece na pellet (np. Defro) łączą w sobie ekonomiczność, ekologię i komfort użytkowania. Nowoczesne kotły 5 klasy posiadają certyfikat Ecodesign co jest potwierdzeniem wyżej wymienionych zalet. Dzięki automatyce, w którą kotły są wyposażone, eksploatacja jest prawie bezobsługowa. Udział użytkownika ogranicza się do uzupełnienia zasobnika. Pellet jest biomasą, co gwarantuje korzystny wpływ na środowisko, natomiast ekogroszek należy wyróżnić za ekonomiczność, ponieważ wytworzenie 1 kWh energii cieplnej za pomocą tego paliwa to około 0,13 zł. Kotły na paliwo stałe mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi grzejnikami jak i ogrzewaniem podłogowym (wymaga to zastosowania zaworu mieszającego).

Kotły na ekogroszek (np. Defro) i pellet, jeszcze przez długi czas będą dominowały na rynku. Dlaczego? Ponieważ są sprawdzonym systemem, który dzięki swojej uniwersalności może ogrzewać zróżnicowane budynki, w tym parterowe.

/Artykuł sponsorowany/