Strona główna 0_Slider Wracają godziny dla seniorów. W czwartek możliwe decyzje w sprawie nowych obostrzeń...

Wracają godziny dla seniorów. W czwartek możliwe decyzje w sprawie nowych obostrzeń w kraju

0

Od 15 października ponownie obowiązywać będą godziny dla seniorów. Oznaczają one, że od poniedziałku do piątku w wyznaczonych godzinach w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Na czwartek ministerstwo zdrowia zapowiedziało ogłoszenie nowej listy powiatów objętych czerwoną strefą sanitarną. Zdaniem rzecznika resortu, dodatkowymi obostrzeniami może zostać objętych ponad sto powiatów.

Decyzję dotyczącą przywrócenia godzin dla seniorów ogłoszono już w ubiegłym tygodniu. Zgodnie z nowymi, obowiązującymi od 15 października przepisami, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. – Wtedy nasi seniorzy będą mogli bezpiecznie dokonać takich zakupów. Jeżeli będzie taka potrzeba, to mogą robić zakupy w innych godzinach, ale proponujemy właśnie ten czas, aby zapewnić im bezpieczeństwo – tłumaczyła w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Celem wprowadzenia godziny dla seniorów jest ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

W opublikowanym w środę rządowym rozporządzeniu sprecyzowano, że godziny dla seniorów wprowadzić mają placówki handlowe lub usługowe, których przeważająca działalność polega na: sprzedaży żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych i wyrobów medycznych, jak również obiektów świadczących usługi pocztowe. Przepisu tego nie stosuje się w przypadku, gdy „wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia”.

Oprócz wejścia w życie godzin dla seniorów, w czwartek ogłoszona zostanie też nowa lista powiatów objętych czerwoną strefą epidemiczną, w których od 17 października wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia. – Zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad stu powiatów jako stref czerwonych. Będzie wśród nich dość dużo miast – zapowiedział w środę Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy resortu zdrowia. Przypomniał przy tym, że o dodatkowych obostrzeniach będą informować raz w tygodniu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. – Podczas Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostaną podjęte decyzje co do wprowadzenia ewentualnych nowych środków profilaktycznych. Ich wymiar będzie zależny od sytuacji związanej z liczbą zachorowań, liczbą zajętych łóżek oraz respiratorów – wskazał z kolei rzecznik rządu Piotr Müller.

Tydzień temu, podczas wspólnej konferencji szefa rządu i ministra zdrowia ogłoszono decyzję o objęciu całego kraju żółtą strefą epidemiczną, co wiązało się m.in. z wprowadzeniem obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

/opr. mn/

Poprzedni artykułStany alarmowe na rzekach, zalane posesje i drogi, dziesiątki interwencji strażaków [FOTO/VIDEO]
Następny artykułWsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile