Strona główna 0_Slider Woda zalała młyn w Siedlimowicach, pałac w Kraskowie zagrożony podtopieniem. Strażacy szykują...

Woda zalała młyn w Siedlimowicach, pałac w Kraskowie zagrożony podtopieniem. Strażacy szykują się na zrzut wody ze zbiornika w Dobromierzu [FOTO/VIDEO]

0

Powoli stabilizuje się sytuacja na rzekach w regionie. Opadający poziom wód nie oznacza jednak końca działań prowadzonych przez służby ratunkowe. W związku z zapowiadanym zrzutem wody ze zbiornika w Dobromierzu, strażacy przygotowują się obecnie na kolejną falę wezbraniową na Strzegomce. Jednostki OSP zabrały się za zabezpieczanie grobli przeciwpowodziowych.

Pałac w Kraskowie (fot. OSP Pożarzysko)

W wyniku intensywnych opadów deszczu, jakie występowały od wtorku na terenie powiatu świdnickiego, przekroczenie stanów alarmowych odnotowano na wielu rzekach regionu. Zgodnie ze wskazaniami stacji pomiarowej w Kraskowie, na Bystrzycy najwyższy poziom wody zarejestrowano w środę około godziny 23.00 – rzeka osiągnęła wówczas 338 cm, przekraczając stan alarmowy o 88 cm. W czwartkowe przedpołudnie alarmowe poziomy wód w dalszym ciągu utrzymywały się na Bystrzycy w Kraskowie, Piławie w Mościsku i Strzegomce w Łażanach, a stan ostrzegawczy przekraczały Pełcznica w Świebodzicach i Nysa Szalona w Jaworze.

Sytuacja na rzekach zaczyna się stabilizować, natomiast w dalszym ciągu prowadzone są działania związane z podtopieniami spowodowanymi wezbraniami wód. Od wczoraj odnotowaliśmy łącznie 52 takich zdarzeń – mówi Paweł Szydłowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Jak dodaje, od wczesnego ranka działania były prowadzone m.in. na terenie zalanego młyna w Siedlimowicach, jak również przy zagrożonemu podtopieniem pałacu w Kraskowie. – Nie jest to jednak sytuacja, która stanowiłaby zagrożenie budowlane. Są to jedynie działania prewencyjne – wyjaśnia Szydłowski.

Po intensywnych opadach, które nawiedziły wczoraj i przedwczoraj powiat świdnicki, powoli normuje się sytuacja w rejonach zagrożonych wystąpieniem podtopień. W Gminie Marcinowice nadal utrzymywany jest alarm przeciwpowodziowy ze względu na wysoki stan potoku Czarna Woda w miejscowości Strzelce Świdnickie. Pogotowie przeciwpowodziowe nadal jest utrzymywane w Gminie Żarów, ze względu na wysoki stan Bystrzycy w miejscowościach Gołaszyce i Siedlimowice – przekazuje Piotr Dębek, rzecznik świdnickiego starostwa. Jak dodaje, z 3 do 10 m³ zwiększony zostanie kontrolowany zrzut wody ze zbiornika Dobromierz. Taką decyzję podjęto z powodu podniesienia się lustra wody.

Sytuacja hydrologiczna w Świdnicy:

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński, OSP Pożarzysko, UM Żarów, UG Marcinowice