Strona główna 0_Slider Weekend pod parą. Muzealny pociąg wyruszy na jedną z najbardziej malowniczych tras...

Weekend pod parą. Muzealny pociąg wyruszy na jedną z najbardziej malowniczych tras w Polsce

1

Szykuje się kolejny, wyjątkowy weekend dla miłośników kolei i techniki. W najbliższą niedzielę na trasę z Jaworzyny Śląskiej, przez Wałbrzych, Głuszycę, Jedlinę-Zdrój, Nową Rudę, do Kłodzka wyruszy prowadzony przez zabytkową lokomotywę parową Muzealny Pociąg Specjalny. Atrakcji nie zabraknie również dzień wcześniej na terenie jaworzyńskiego muzeum.

fot. Tomáš Ságner/mat. Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska

Już w najbliższą sobotę, 17 października w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej rozpoczniemy Weekend pod Parą na Dolnym Śląsku. To tutaj zobaczycie przygotowania do wyjazdu Muzealnego Pociągu po jednej z najbardziej malowniczych krajobrazowo tras w Polsce. „Od kuchni” zobaczycie pracę maszynistów – rozpalanie pieca, wszystkie czynności związane z obsługą lokomotywy, czyli obrządzanie parowozu, a także prac drużyny parowozowej w trakcie obsługi Królowej Szlaków, lokomotywy parowej TKt48-18 – zachęcają organizatorzy z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska.

Podczas wizyty w jaworzyńskim muzeum chętni będą mogli przejechać się po Trasie Parowozowej. Przewozy realizowane są po bocznicy muzeum o pełnych godzinach: 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Odwiedzający będą też mieli możliwość zwiedzania muzeum z wykwalifikowanymi przewodnikami, którzy opowiedzą o naszych eksponatach i zapoznają gości z historią kolei nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

W niedzielę, 18 października 2020 roku na trasę z Jaworzyny Śląskiej do Kłodzka wyruszy Muzealny Pociąg Specjalny „Antracyt”. – Przejazd odbędzie po linii kolejowej nr 286. Linia Wałbrzych – Kłodzko powstała w latach 1879-80 jako przedłużenie Śląskiej Kolei Górskiej. Przebiegała przez tereny obfitujące w doliny i wzgórza, co wymuszało na budowie wielu wiaduktów, mostów i tuneli. Tak więc po drodze czeka nas przejazd 3 tunelami – w tym najdłuższymi tunelami kolejowymi w Polsce – pod Małym Wołowcem 1600 m i pod Świerkową Kopą w Świerkach, który liczy aż 1168m – zaznaczają organizatorzy.

– Co ważne, na rzeczonej trasie leży wiele zabytków techniki i kultury, które umieszczone zostały na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. I  tak zwiedzić będziecie Państwo mogli Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Starą Kopalnię – Centrum Nauki i Sztuki, Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych (Wieża Nadszybowa Teresa), Kopalnię Węgla w Nowej Rudzie, a to wszystko na niezwykle malowniczej trasie – wyliczają. Przejazd prowadzony będzie przez zabytkową lokomotywę parową TKt48-18 oraz zestaw wagonów osobowych z końca lat 20., początku lat 30. XX wieku.

Bilety na przejazd będzie można zakupić na pokładzie pociągu w dniu przejazdu. Bilety dostępne są również po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: [email protected]. Muzeum Kolejnictwa – tel. 74 637 43 30. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo w przejazdach dla osób posiadających potwierdzone rezerwacje. Szczegółowe informacje, w tym rozkład jazdy i cennik, dostępne są na stronie Muzeum Kolejnictwa.

/Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidniccy policjanci pilnują obowiązku zasłaniania ust i nosa. Wystawili już kilkadziesiąt mandatów
Następny artykułZostała porzucona. Kto ją przygarnie? [Aktualizacja]