Strona główna 0_Slider Watykan przyjął rezygnację biskupa Janiaka. Biskup tuszował m.in sprawę księdza ze Świdnicy

Watykan przyjął rezygnację biskupa Janiaka. Biskup tuszował m.in sprawę księdza ze Świdnicy

3

Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała do wiadomości komunikat, w którym informuje, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Decyzja ma związek z postępowaniem, prowadzonym przez Stolicę Apostolską po zawiadomieniu, złożonym przez Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka w sprawie tuszowania pedofilii wśród księży.

Fot. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska/wikipedia

Biskup Janiak jako biskup pomocniczy diecezji wrocłąwksiej i biskup kaliski wiedział o co najmniej 3 księżach, krzywdzących dzieci. Mimo takiego obowiązku, nie zawiadomił Watykanu, a księży przenosił z parafii do parafii. Tuszował sprawę m.in. byłego już księdza, pochodzącego ze Świdnicy.

Paweł Kania przez blisko 20 lat pełnił posługę kapłańską przede wszystkim w parafiach wrocławskich, bydgoskiej i milickiej i tam dopuścił się czynów pedofilskich na ministrantach. Wybierał głównie chłopców z ubogich rodzin, którym w zamian za seks fundował drogie prezenty i egzotyczne wycieczki. Wpadł w 2012 roku w ekskluzywnym wrocławskim hotelu, gdzie zatrzymał się z 13-letnim chłopcem. W pokoju znaleziono pornografię dziecięcą, zresztą za posiadanie takich materiałów ksiądz już miał wyrok. W styczniu 2015 roku został skazany na 7 lat więzienia. Od uprawomocnienia wyroku w czerwcu 2015 minęło 2,5 miesiąca, zanim został umieszczony w więzieniu. W tym czasie mieszkał u matki w Świdnicy. W 2017 roku list poparcia o zastosowanie prawa łaski na prośbę Pawła Kani wystosował do prezydenta proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie. W liście chwali skazanego i przedstawia jako bardzo dobrego kapłana. W czerwcu 2017 o łaskę dla syna prosiła matka duchownego. Sąd Okręgowy we Wrocławiu dwa razy negatywnie opiniował wnioski o ułaskawienie. Ksiądz nie został ułaskawiony. Nie został również wydalony ze stanu kapłańskiego, a tylko zawieszony w wykonywaniu czynności kapłańskich. Dopiero w 2019 roku, przed świętami Wielkanocy decyzją Watykanu Paweł Kania został wydalony ze stanu kapłańskiego. Był on także jednym z negatywnych bohaterów dokumentu braci Sekielskich “Tylko nie mów nikomu”, pokazującego dramat ofiar księży pedofilów. Biskup Janiak przenosił Pawła Kanię z archidiecezji wrocławskiej do diecezji bydgoskiej i – po kolejnym czynie pedofilskim, znów trafił do archidiecezji wrocławskiej.

Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała do wiadomości komunikat, w którym informuje, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante. Nuncjantura Apostolska w Polsce poinformowała także w ogłoszonym dzisiaj komunikacie o podtrzymaniu nakazu przebywania bp. Janiaka poza diecezją. „Ponadto, w wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium. Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu ‒ obecni i przyjęci w przyszłości ‒ swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu.” – informuje nuncjatura.

/asz/

Poprzedni artykułKocie bliźnięta do adopcji
Następny artykuł„Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. Park Centralny w Świdnicy jako jeden z bohaterów