Strona główna Kultura Świdnickie muzeum w barwnej filmowej promocji

Świdnickie muzeum w barwnej filmowej promocji [VIDEO]

0

Istnieje już od 54 lat i jest jedynym muzeum o takim profilu w Polsce. Skoncentrowane na historii handlu Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy promuje swoją działalność atrakcyjnym klipem.

W 1966 r. rozpoczęto w świdnickim ratuszu organizację Muzeum, nie było ono kontynuatorem niemieckiego Muzeum Miejskiego – istniejącego w mieście do końca II wojny światowej. Nowo powstała placówka, zgodnie ze statutem z 1967 r., miała się zajmować gromadzeniem, opracowywaniem, przechowywaniem i konserwacją dóbr kultury z zakresu historii kupiectwa śląskiego, systemów pomiarowych stosowanych na Śląsku oraz badaniem historii Świdnicy i regionu. Specjalizacja ta nawiązywała do dawnych, kupieckich tradycji miasta. Wielkiej pomocy przy organizacji pierwszej wystawy stałej udzieliły muzea dolnośląskie. Dzięki eksponatom pożyczonym z tych placówek można było 13 V 1967 r. udostępnić dla zwiedzających wystawy stałe.

Organizacja muzeum opiera się na czterech działach: historii Świdnicy, dawnego kupiectwa, metrologicznym i naukowo-oświatowym. Zbiory ich znajdują się na stałych ekspozycjach – kas sklepowych, etykiet, pieniędzy, wag, odważników, miar długości i objętości oraz aranżacjach – dawnej karczmy, apteki, sklepu, domu wagi, urzędu miar i kramów bogatych kupców. W pięknej gotyckiej Sali Rajców ratusza przygotowano ekspozycję poświęconą historii miasta z makietą siedemnastowiecznej Świdnicy.

17 października premierę miał videoklip, promujący działalność muzeum. Film został zrealizowany przez BreakWest Grzegorz Mielczarek, a wystąpili w nim pracownicy muzeum oraz członkowie Świdnickiego Bractwa Rycerskiego. Strojów użyczył Młodzieżowy Dom Kultury.

/Na podstawie informacji ze strony Muzeum Dawnego Kupiectwa/

Poprzedni artykułGaz ziemny i biomasa zamiast węgla? MZEC chce grzać ekologicznie
Następny artykułGóra śmieci na zapleczu ulicy Łukowej. ZOM opróżnił kontener, reszta śmieci została