Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnickie Gryfy wręczone

Świdnickie Gryfy wręczone

0

W piątek, 16 października odbyła się uroczysta Gala Przedsiębiorczości, podczas której wręczone zostały statuetki Świdnickiego Gryfa.

Fot. UM w Świdnicy

Specjalne tytuły „Nestorów Biznesu Lokalnego” otrzymali:

 • Ewa Durał – prowadzącą zakład zegarmistrzowski przy ul Długiej 1
 • Krystyna Popkowska, prowadząca sklep AGD w Rynku nr 2

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody gospodarcze „Świdnicki Gryf” w następujących kategoriach:

Sudecki produkt regionalny:

 • Wina z Winnicy Silesian – Jarosław Mazurek, Bagieniec 20

To wina z 11 hektarowej winnicy położonej w sercu Dolnego Śląska, zaledwie 5 km od Świdnicy. Nazwa winnicy podkreśla głębokie korzenie ziemi dolnośląskiej w produkcji wina, jak również to, że rodzina właścicieli zajmuje się hodowlą koni już od pięciu pokoleń, a po wojnie stadnina została odbudowana tylko dzięki zakupowi sześciu klaczy rasy śląskiej (łac. Silesian). Winnica położona jest na południowo-zachodnim stoku, gdzie dominuje terroir granitowe – mające swoje odzwierciedlenie w mineralności i chrupkości win z Winnicy Silesian. Chociaż jej debiut nastąpił zaledwie rok temu, ma na swym koncie szereg poważnych tytułów, nagród, medali i wyróżnień za swe wina

Lider przedsiębiorczości:

 • WISTAL  Czesław Wojtyla i Wspólnicy sp. jawna

To przedsiębiorstwo rodzinne działające na dolnośląskim rynku stalowym od 1991 roku. Asortymentem oferowanym przez firmę są wszelkiego rodzaju wyroby hutnicze. Obecnie firma zatrudnia 18 osób. Kadra pracuje w firmie od wielu lat, niektórzy od jej założenia, warto to wyraźnie zaakcentować. Jako przedsiębiorstwo – „WISTAL” jest jednym z kluczowych dostawców wyrobów hutniczych w regionie, cenionym za jakość dostaw, zarówno pod względem logistycznym, jak i towarowym. Atuty firmy „WISTAL” : własna baza magazynowa, profesjonalna załoga, duży rynek zbytu,  indywidualna wycena, organizacja transportu, najwyższa jakość.

Lider mikroprzedsiębiorczości:

 • KORTAS Agnieszka Kortas

Autorska, niezależna marka odzieżowa, stworzona od podstaw w styczniu 2011 roku przez technologa odzieży Agę Kortas. Firma z wielką starannością dba, aby cały cykl produkcji – projektowanie, konstrukcja i szwalnia oraz dystrybucja stacjonarna i online, znajdowały się w Świdnicy. Zatrudnia lokalnych rzemieślników, posiada pełną kontrolę nad wysoką jakością produkcji i produktów,  ogranicza też koszty transportu, w trosce o ekologię i zrównoważony rozwój. Od lat wspiera znane świdnickie festiwale: Festiwal Bachowski oraz Festiwal filmowy SPEKTRUM, z chęcią angażuje się i tworzy inicjatywy społeczne, w 2017 roku została wyróżniona tytułem „Mecenasa kultury”. Działania firmy i unikatowy, minimalistyczny charakter marki zostały docenione przez odbiorców w Polsce i na świecie, również w postaci nominacji do Gryfów w kategorii „Dynamiczny rozwój firmy” w roku 2016.

Zdrowie i uroda

 • NAILS SPA Paweł Giera

Dłonie są wizytówką kobiety, dlatego należy o nie systematycznie dbać. W pielęgnacji i stylizacji paznokci świdniczanek pomaga pełen pasji i talentu Paweł Giera, który tworzy małe dzieła sztuki. Swoją przygodę ze stylizacją paznokci zaczął już w liceum. Zawsze interesował się sztuką – malował, tworzył różne formy przestrzenne. Te zdolności pozwoliły mu na pracę, która jest dziś jego pasją. Dwa i pół roku temu podjął decyzję o otwarciu własnego salon „Nails Spa Paweł Giera”.  Stworzył przyjazne miejsce w którym klientki czują się po prostu dobrze. Inspiracje czerpie ze wszystkiego, co go otacza – natchnieniem jest dla niego przyroda i ludzie. Od trzech lat współpracuje z piosenkarką Cleo. Przy niej, jak mówi – może pozwolić sobie na największe szaleństwo! Pracowali wspólnie między innymi nad stylizacjami przy teledyskach oraz przy sesji do najnowszej płyty Cleo.

Dobre smaki:

 • Skarpa Sp. z o.o.

Skarpa Sp. z o. o. prowadzi restaurację WołoWina.  Jak sama nazwa wskazuje można tu zjeść najlepszego steka wołowego oraz wypić lampkę wspaniałego wina. Właścicielki restauracji bazują wyłącznie na produktach najlepszej jakości i wszystko począwszy od pieczywa powstaje w ich kuchni. Nazwa restauracji nie oznacza jednak, że serwowane są tam wyłącznie dania z wołowiny. W karcie widnieją potrawy z różnych stron świata. Na stole mogą zagościć również owoce morza, ryby i pasty. Jest to firma z 20 letnią,  rodzinną tradycją.

Nagrodą specjalną „Wybitna osobowość” przyznaną przez Prezydent Miasta Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, uhonorowano:

 • Andrzeja Panasa

 Swoją przygodę z biznesem rozpoczął się w 2003 roku, kiedy to wspólnie z bratem założyli firmę. W 2013 roku firma zakwalifikowana została do podpisania bezpłatnego wprowadzenia w firmie systemu CSR. Oznacza to, że jako jedna z 18-tu firm z terenu Dolnego Śląska może wprowadzić nieodpłatnie program CSR (Corporate Social Responsibility) przy współpracy z Agencją Rozwoju Innowacji. Jego firma jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale i Europie, to także laureat prestiżowego godła „Teraz Polska” w kategorii „usługa – rzemiosło artystyczne”.

 Od 2014r.  członek Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, obecnie Prezes Stowarzyszenia.

Laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez prezydent Świdnicy dla organizacji pozarządowej została:

 • Świdnicka Grupa Biegowa

W tym roku mija pięć lat od powstania ekipy znajomych, którzy zebrali się, żeby potrenować przed startem w pierwszej edycji imprezy RST Półmaratonu Świdnickiego.  Inicjatorami i założycielami Grupy są Sylwia i Jacek Gołębiewscy.

Do stowarzyszenia należy ponad 60 osób. Nowych członków stale przybywa. Bieganie stało się bowiem modnym sposobem na aktywny i zdrowy tryb życia. Stowarzyszenie jest  organizatorem zawodów pod swoim szyldem, prowadzi bardzo aktywną działalność w mediach społecznościowych.

Najlepsza firma transgraniczna:

 • firma JOPO Relax,  s. r. o.

Wybitna osobowość pogranicza

 • Izabela Pacanova

Jest tłumaczką  języka czeskiego, regularnie angażującą się w projekty miasta Trutnova realizowane z polskimi partnerami. Dzięki jej zaangażowaniu oraz wysokiej jakości pracy, komunikacja między stronami – czeską i polską jest całkowicie płynna, zrozumiała i bezproblemowa. Zna doskonale realia funkcjonowania pogranicza polsko-czeskiego. Życzliwą i pomocną postawą wprowadza i podnosi wzajemną empatię dla obu narodów, doskonale je łącząc.

 • Frantiszek Molik

Dyrektor oddziału Krajskiej Hospodarskiej Komory Kralovohradeckiego Kraju w Nachodzie od 2003 roku. Jeden z najbardziej aktywnych działaczy na rzecz współpracy czesko-polskiej w dziedzinie biznesu i kultury. Od lat aktywnie współpracuje z Urzędem Miejskim w Świdnicy oraz  Sudecką Izbą Przemysłowo-Handlową. Niemal codziennie udziela polskim przedsiębiorcom informacji w zakresie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach. Na bieżąco współpracuje z organizacjami otoczenia biznesu, pozyskując partnerów handlowych w Polsce i w Czechach.  Był pomysłodawcą i brał udział  w wielu polsko – czeskich projektach transgranicznych, w których beneficjentem była również Gmina Miasto Świdnica. W roku 2015 za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiej współpracy gospodarczej, kulturalnej i transgranicznej  odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

/UM w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułOd dzisiaj nowe obostrzenia związane z COVID-19
Następny artykułSezon na lodowisku rozpoczęty. Na tafli gromadnie, blisko i bez maseczek. OSiR zapowiada ograniczenia