Strona główna 0_Slider Spotkanie autorskie z autorką „Małej Norymbergi”

Spotkanie autorskie z autorką „Małej Norymbergi” [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]

0

Po Strzegomiu, Żarowie i Świebodzicach Świdnica jest kolejnym miastem, w którym będzie można spotkać się i porozmawiać z dziennikarką Agnieszką Dobkiewicz. Jej zbiór reportaży o procesach niemieckich katów z Gross Rosen spotkała się z szerokim odzewem.

Tytuł wydanej w sierpniu tego roku książki nawiązuje do procesów niemieckich zbrodniarzy z czasów II wojny światowej w Norymberdze. Niemal w tym samym czasie przed świdnickim Sądem Okręgowym stanęli Niemcy, którzy byli współodpowiedzialni za katorgę i śmierć tysięcy osób z obozu Gross Rosen w Rogoźnicy oraz w ponad stu jego filii. Obóz założyli Niemcy, a jego celem była eksploatacja niewolników w pobliskim kamieniołomie, który należał do przedsiębiorstwa SS – DEST.

Dziennikarka podąża śladem zbrodniarzy i pokazuje ich twarze. Poznajemy homoseksualnego Pippla, zwykłego tramwajarza z Czerniowców, który zmienił się w potwora czy żydowskiego kapo, którego dotknęła dintojra współosadzonych. Dziennikarka opisuje też proces ekstradowanych z amerykańskiej strefy okupacyjnej strażników KL Gross-Rosen. Ostatni rozdział książki to dziennikarskie śledztwo. Kim był człowiek zatrzymany w 1946 roku pod byłym obozem, który podawał się za lekarza obozowego? Czy przed sądem w Świdnicy mógł stanąć sam Josef Mengele?

Spotkanie odbędzie się 10 października o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 18 w Świdnicy.

Rozstrzygnięcie konkursu

Na zadane 5 października pytanie: Z jakim dziennikiem współpracuje Agnieszka Dobkiewicz? Prawidłowa odpowiedź brzmi: Z Gazetą Wyborczą.

Egzemplarze „Małej Norymbergi” otrzymują Sylwia Rutkowska i Aleksandra Sikora, które jako pierwsze prawidłowo odpowiedziały na konkursowe pytanie.

Poprzedni artykułTen weekend będzie należał do oldbojów
Następny artykułNowi policjanci złożyli ślubowanie