Strona główna Artykuł sponsorowany Soczewki a okulary. Czy można nosić zamiennie?

Soczewki a okulary. Czy można nosić zamiennie?

0

Soczewki czy okulary to nieustanny dylemat osób posiadających wadę wzroku. Wielu, szczególnie młodych ludzi stara się za wszelką cenę uniknąć noszenia okularów zwracając się tym samym w stronę soczewek kontaktowych.  Inni zastanawiają się czy wybierając jedną z opcji jesteśmy zmuszeni nosić ją przez cały czas? Czy każdy może nosić soczewki? A może lepiej postawić na okulary?

Wybierając soczewki i tak musisz zaopatrzyć się w okulary!
Zdanie to może dziwić ale taką rekomendację można usłyszeć z ust każdego okulisty i optyka. Nawet jeśli chcesz nosić soczewki musisz posiadać zapasową parę okularów, które należy zakładać w miejscach i sytuacjach kiedy noszenie soczewek jest niewskazane. Oznacza to, że soczewki i okulary można a nawet trzeba nosić naprzemiennie pod warunkiem, że zostaną ze sobą idealnie dobrane i żadna z tych opcji nie będzie wpływała na pogorszenie stanu naszego wzroku.

Kiedy nie powinno się nosić soczewek?
Zacznijmy jednak od tego, w jakich sytuacjach nie powinno się zakładać soczewek kontaktowych.  Pierwszą z nich jest pływanie. Niezależnie od tego czy wybierzemy się na basen czy też jesteśmy na plaży zawsze musimy pamiętać o wyjęciu soczewek kontaktowych. Wynika to z faktu, iż w wodzie znaleźć możemy dziesiątki mikroorganizmów wywołujących poważne infekcje oczu, takie jak chociażby zapalenie rogówki. Głównym winowajcą jest w tym przypadku żyjątko o nazwie Acanthamoeba, które jest w stanie przeżyć w przestrzeni między soczewka a okiem przez wiele dni i siać spustoszenie w naszych gałkach ocznych. W skrajnych przypadkach zakażenie tym mikroorganizmem może prowadzić nawet do ślepoty! Co ważne, Acanthamoeba jest odporna na większość dostępnych na rynku systemów do dezynfekcji więc pozbycie się jej z soczewki jest niezwykle trudne. Uprawiając sporty wodne lub po prostu ciesząc się z wypoczynku nad wodą najlepiej zainwestować w coraz popularniejsze i stosunkowo niedrogie okulary pływackie zaopatrzone w szkła korekcyjne.

Kolejną sytuacją, w której zmuszeni jesteśmy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych jest wystąpienie stanów zapalnych oka wywołanych przez różnego rodzaju czynniki. Okulary są wtedy dużo bezpieczniejszą opcją, ponieważ z uwagi na większy przepływ powietrza między nimi a gałką oczną nie drażnią tak oczu jak soczewka, która jest po prostu ciałem obcym nakładanym na nasze oko.  Również w przypadku chorób ogólnoustrojowych mających wpływ na stan oczu należy bezwzględnie postawić na okulary korekcyjne. Często zdarza się, że choroby takie jak cukrzyca wręcz dyskwalifikują soczewki z uwagi na odczuwanie dużego dyskomfortu a nawet bólu przy ich zakładaniu.

Obowiązkowa zamiana soczewek na okulary czeka nas również w przypadku, gdy w trybie pilnym dostaniemy się na pogotowie lub w sytuacji gdy udajemy się na planową operacje do szpitala.

Jak dobrać soczewki na podstawie okularów?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że moc soczewek kontaktowych nigdy nie będzie równać się mocy okularów korekcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ soczewka przylega bezpośrednio do naszej rogówki a okulary oddalone są od niej o kilkanaście milimetrów.  Zasada ta obowiązuje głównie dla wad wynoszących więcej niż 3,25 dioptrii.

Poniżej tej wartości moc okularów i soczewek jest prawie identyczna.  Należy tutaj wspomnieć również o prawidłowości doboru soczewek odnoszącej się do rodzaju wady. Mianowicie, jeśli mamy do czynienia z krótkowidzem, to soczewka kontaktowa powinna mieć moc mniejszą od okularów. Przy nadwzroczności sytuacja jest odwrotna: to soczewka powinna mieć większa moc niż noszone rzez nas okulary. Oczywiście są to tylko podstawowe zasady, do których dochodzi szereg innych właściwości wady, które decydują o doborze soczewki. Inaczej, bowiem dobieramy kontakty dla osób z astygmatyzmem i dla osób, które nie posiadają tej dodatkowej wady.

Dobór soczewki na podstawie okularów nie jest sprawą łatwą lecz szalenie ważną. Na szali jest przecież nasz wzrok i zdrowie naszych oczu. Dlatego najlepiej jest udać się do okulisty lub optyka, który dobierze soczewki idealnie współgrające z naszymi okularami i naszą wadą wzroku.

Jednoczesne posiadanie oraz naprzemienne stosowanie soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych to bez wątpienia wygoda oraz możliwie najpewniejsza metoda zabezpieczenia swojego wzroku. Posiadając przy sobie zarówno okulary jak i soczewki jesteśmy gotowi na każda sytuację losową i pewni, że nasza wada wzroku nie pogorszy się przez źle dobrane urządzenie korekcyjne.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDziałkowcy z miejskimi dotacjami
Następny artykułBiuro poselskie Nowoczesnej pokrył kurz