Strona główna Polityka Premier apeluje o odwołanie protestów w sprawie aborcji: niech gniew skupia się...

Premier apeluje o odwołanie protestów w sprawie aborcji: niech gniew skupia się na mnie, nie twórzmy dodatkowego zagrożenia dla osób starszych

3

– Gorąco proszę o odwołanie piątkowym protestów. Ze względu na COVID, COVID i jeszcze raz COVID. To zagrożenie dla seniorów, choć nie tylko – umierają też ludzie młodzi. W momencie kiedy spotykają się duże grupy ludzi, to statystycznie dochodzi tam do dużej liczby zakażeń – podkreślał premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej na Stadionie Narodowym, w którym zorganizowany został tymczasowy szpital.

Mamy do czynienia z ogromnym wyzwaniem, jakim jest epidemia koronawirusa. Wiosną, kiedy zagrożenie zakażeniami było mniejsze – dużo mniej zakażeń i zgonów – wszyscy byliśmy zdyscyplinowani. To wówczas pomogło w znaczący sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dziś, gdy zakażeń i zgonów jest wielokrotnie więcej, kiedy tworzą się dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania wirusa, tej dyscypliny nie utrzymujemy – stwierdził premier Mateusz Morawiecki, po czym zwrócił się do uczestników protestów, odbywających się od ubiegłego tygodnia po orzeczeniu wydanym przez Trybunał Konstytucyjny.

Mam apel do wszystkich protestujących. Niech ta nienawiść skupia się na mnie i na innych politykach, ale nie na innych osobach, bo to może mieć dramatyczne skutki. Państwo możecie zetknąć się z osobami starszymi, np. w autobusie, w domu, co może skończyć się tragedią. Spor światopoglądowe są bardzo ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to tak, by nie tworzyć dodatkowego zagrożenia dla osób starszych – mówił. – Musimy ograniczać dzisiaj ten potencjał do zakażenia, jakim są kontakty społeczne. Przestrzegajmy tych zasad, żeby nadzieja wróciła do gospodarki w Polsce i Europie i musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła swoją wielkością i siłą.

Premier zaznaczył również, że rząd nie chce wprowadzać daleko idących obostrzeń w związku z pandemią. – We Francji ogłoszono całkowity lockdown, my chcemy powstrzymać się przed tym i nie zamykać gospodarki tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Do tego potrzebna jest dyscyplina społeczna. Ale do tego potrzebne jest przestrzeganie przez nas zasad sanitarnych – podkreślał, powtarzając apel o odstąpienie od organizowania protestów.

W czwartek w Świdnicy odbędzie się manifestacja „Biskupie nie DECyduj za nas!„. – Zapraszamy wszystkich na spacer obywatelski w obronie Praw Kobiet, systematycznie niszczonych i deptanych przez Kościół. Pozdrówmy Biskupa i zostawmy mu wiadomości i wieszaki pod kurią – zachęcają inicjatorzy wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 16.30 na pl. Jana Pawła II. Protesty planowane są również w kolejnych dniach.

/mn/

Poprzedni artykułSymfoniczne organy Schlaga. Ostatni koncert także on-line
Następny artykułKolejne łóżka dla pacjentów z COVID-19 w świdnickim szpitalu