Strona główna 0_Slider Prądzyńskiego doczeka się remontu?

Prądzyńskiego doczeka się remontu?

1

Po ogłoszeniu przez świdnicki magistrat planów realizacji w najbliższych latach szeregu drogowych inwestycji, mieszkańcy Osiedla Młodych zaczęli dopytywać o możliwość wykonania remontu lub przebudowy ulicy Ignacego Prądzyńskiego, uwzględniając przy tym kwestię wygospodarowania nowych miejsc parkingowych. Realizacja jakichkolwiek prac jest jednak uzależniona od pozyskania przez miasto zewnętrznych środków na ten cel.

W imieniu mieszkańców, z wnioskiem o rozpoczęcie prac nad kompleksową modernizacją ulicy Prądzyńskiego, w szczególności na odcinku, po którym poruszają się autobusy, do władz miasta zwrócił się radny Marcin Paluszek. – Obecnie droga ta nie spełnia żadnych norm dla ulicy, po której poruszają się zarówno pojazdy komunikacji miejskiej, jak i auta osobowe. Jezdnia jest zbyt wąska, z obu stron otoczona miejscami parkingowymi. Często mieszkańcy, działkowcy odwiedzający pobliskie ogrody działkowe parkują chaotycznie i nieprawidłowo. Nawierzchnia jest w bardzo złym stanie technicznym. Należy uregulować również zasady parkowania – stwierdził w złożonej interpelacji, prosząc o wyasygnowanie środków na przygotowanie projektu przebudowy oraz wykonanie prac.

Jak tłumaczy prezydent Świdnicy, w pierwszej kolejności przygotowywane są inwestycje, które dotyczą dróg w złym stanie technicznym oraz tych, które stanowią układ podstawowy sieci dróg w mieście. – W chwili obecnej przygotowujemy inwestycje związane z przebudową alei Niepodległości, ul. Polna Droga czy gen. W. Sikorskiego. Dodatkowo w celu udostępnienia nowych terenów inwestycyjnych i przemysłowych projektowana jest ul. Inżynierska. Złożyliśmy również wniosek o dofinansowanie ostatniego etapu przebudowy ul. Kraszowickiej – wylicza Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi na zapytanie radnego.

Przygotowując zadania drogowe zwracamy uwagę również na możliwość wsparcia takiego zadania środkami zewnętrznymi. W chwili obecnej programy są tak ułożone, że preferują zadania związane z ułatwieniem dojazdu do stref ekonomicznych, wnioskowana droga musi posiadać ponadlokalny charakter, umożliwiać dojazd do placówek oświatowych czy jednostek administracyjnych. Ulica I. Prądzyńskiego niestety nie spełnia warunków obecnych programów, stad w chwili obecnej nie mamy w planach zlecenia dokumentacji przebudowy drogi. Biorąc pod uwagę długość oraz zakres niezbędnych prac należy przewidywać, że inwestycja będzie bardzo kosztowna, której bez wsparcia środkami zewnętrznymi nie uda nam się zrealizować – wyjaśnia prezydent.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński