Strona główna Temat dnia Akcja antycovidowców w Świdnicy. Epidemiolog: ignorancja i brak autorefleksji

Akcja antycovidowców w Świdnicy. Epidemiolog: ignorancja i brak autorefleksji

29

Żądamy zakończenia plandemii! Nieuzasadnione jest generowanie paniki i strachu oraz ograniczanie praw obywatelskich.” Grupa osób negujących trwającą na całym świecie pandemię wywołaną przez SARS-CoV-2 zorganizowała dzisiaj akcję na ul. Łukowej w Świdnicy. – Mamy do czynienia z grupową ignorancją i brakiem autorefleksji – mówi epidemiolog.

Antycovidowcy umniejszają zagrożenie, jakie niesie ze sobą nowy koronawirus i porównują go do innych znanych wirusów jak np. grypa. Negują dane o liczbie zakażonych i zmarłych. Nakazy noszenia maseczek, dezynfekowania rąk oraz obostrzenia nazywają ograniczaniem praw i wolności człowieka. Na poparcie swoich przekonań przywołują opinie kilku lekarzy, w tym m.in. alergologa i internisty. Podczas pikiety „wykład” wygłosił Dariusz Juzyszyn, aktor i były sportowiec. Organizatorzy bezprawnie wykorzystali podczas swojej akcji utwory muzyczne, m.in. „Mój ból jest lepszy niż twój” Kazika Staszewskiego.

– Od ponad 16 lat jestem związany ze środowiskiem akademickim i jako wykładowca miałem wielokrotnie do czynienia z brakiem wiedzy ze strony studentów czy powielaniem niesprawdzonych treści zaczerpniętych ze stron internetowych. Jako nauczyciel posiadam stare, sprawdzone narzędzia, które pozwalają mi eliminować takie sytuacje. W tym przypadku sprawa jest jednak o wiele poważniejsza, ponieważ mamy do czynienia z grupową ignorancją i brakiem autorefleksji, na które ani jako epidemiolog ani jako Inspektor Sanitarny antidotum nie posiadam – mówi dr n. med. Ireneusz Skawina, epidemiolog, wykładowca i Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy. – Nie ma różnicy czy są to ruchy „antyszczepionkowców”, czy obecnie „antycovidowców”. Z moich obserwacji wynika, że sposób myślenia i mechanizm działania wspomnianych osób jest ten sam. Przepis na „zaistnienie” w przestrzeni publicznej wydaje się być prosty, mianowicie: dobieramy autorytety i „fachowców” wedle własnego uznania, koniecznie zgodnie z panującym w danym momencie trendem „anty”, następnie okraszamy szczyptą pogardy dla tych, co kierują się zdrowym rozsądkiem i jesteśmy gotowi zaprezentować szerszej publiczności swoje odmienne poglądy. Będzie doskonale, jak uda się zrobić przy tym sporo szumu medialnego żeby czasami nikt nas nie przeoczył. „Jestem „anty” i jestem z tego dumny! jestem „anty” i dlatego nie będę szczepił swoich dzieci, nosił maseczki czy dezynfekował rąk. Nie interesuje mnie mój brak odpowiedzialności za zdrowie i życie bliskich, innych obywateli czy na końcu własne…”

– Na całe szczęście większość Polaków, w tym mieszkańców naszego powiatu nie lekceważy obowiązujących przepisów prawa, zaleceń Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektora Sanitarnego. Są to ludzie świadomi i godni naśladowania, ludzie, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tylko w taki sposób możemy ograniczyć transmisję wirusa i tym samym zmniejszyć wskaźnik zachorowań. Dziękuję im wszystkim! – podkreśla epidemiolog.

Dotychczas zakażenie SARS-CoV-2 na całym świecie zachorowało ponad 34,5 miliona osób, zmarło ponad milion. W Polsce wg najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 98 140 Polaków, w związku z Covid-19 zmarły 2604 osoby. Dane z ostatniej doby na g. 10.30 to 2367 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia. Zmarły 34 osoby, w szpitalach przebywa 2850 osób chorych na Covid-19. Jak podaje wojewoda dolnośląski, ostatniej doby na Dolnym Śląsku potwierdzono 63 nowe zakażenia, w tym także w powiecie świdnickim.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]l

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński