Strona główna 0_Slider Ósmy dzień protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kibole i...

Ósmy dzień protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kibole i wierni przed katedrą, protest w Rynku [FOTO/VIDEO]

62

Chcemy, żeby traktowano nas jak istoty ludzkie, aby pozwalano nam na to, żebyśmy decydowały o tym, w jaki sposób chcemy żyć i w jaki sposób chcemy traktować swoje ciało. Nie chcemy być inkubatorami na usługach rządu – podkreśla Marta Wosak, jedna z uczestniczek czwartkowej manifestacji w Świdnicy, będącej wyrazem sprzeciwu dla zaostrzenia prawa aborcyjnego oraz orzeczenia wydanego przez Trybunał Konstytucyjny. Pierwotnie protest pod hasłem „Biskupie nie DECyduj za nas” planowany był przed świdnicką kurią. W ostatniej chwili został przeniesiony do Rynku.

Przypomnijmy, od tygodnia przez Polskę przetacza się fala protestów związanych z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Ósmego dnia protestów przed kurią miał zostać zorganizowany protest happening, podczas którego uczestnicy mieli zostawiać symboliczne wieszaki i kartki. Jako adresat akcji został wskazany biskup senior Ignacy Dec, który krytycznie odnosi się do kwestii aborcji, a także – jak sam przyznał – modlił się o rozstrzygnięcie, jakie zapadło w Trybunale. Po informacjach o planowanym zgromadzeniu dużych sił ze środowisk kibicowskich, organizatorzy przenieśli protest do Rynku. Policja legitymuje osoby, które zgromadziły się na placu Jana Pawła II

My nie jesteśmy osobami, które będą eskalować konflikt polsko-polski. Mamy swoje wartości, o które będziemy walczyć. Jako polskie kobiety jesteśmy w tym sporze ofiarami – ofiarami tego, co stało się w Trybunale. Nie przerywamy protestów i nie skończymy ich do momentu, gdy będzie jasno powiedziane, że fałszywy Trybunał i fałszywe orzeczenie fałszywej szefowej Trybunału, pani magister Przyłębskiej, są niezgodne z prawem, a sytuacja wróci do normy na tyle, że będzie można rozpocząć prace nad pełną liberalizacją prawa aborcyjnego w Polsce – tłumaczyła Marta Wosak, jedna z uczestniczek manifestacji.

To nie jest już walka o powrót do kompromisu, bo kompromis przeszedł do historii. Stanowisko Strajku Kobiet jest jasne – chcemy pełni naszych praw, nie powrotu do atrapy zapewniania kobietom prawa do legalnej i bezpiecznej aborcji w Polsce, tylko chcemy jej naprawdę. Chcemy, żeby traktowano nas jak istoty ludzkie, aby pozwalano nam na to, żebyśmy decydowały o tym, w jaki sposób chcemy żyć i w jaki sposób chcemy traktować swoje ciało. Nie chcemy być inkubatorami na usługach rządu i nie ustąpimy z tego stanowiska – podkreślała Wosak.

W piątek kolejne protesty odbędą się w trzech miastach powiatu świdnickiego. O godzinie 18.00 rozpocznie się manifestacja na Rynku w Świdnicy. O tej samej porze sprzed Urzędu Miasta w Żarowie wyruszy protestacyjny spacer „Siła jest kobietą„. Z kolei na godzinę 19.00 na Rynku w Strzegomiu zapowiedziano początek „Spaceru poważnie zaniepokojonych ludzi”.

/mn, asz/

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

Poprzedni artykułKto wygrał zaproszenie na filmowy Maraton Halloween w Świdnicy? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułZwłoki kobiety znalezione w Piotrowicach Świdnickich