Strona główna 0_Slider Od jutra cała Polska w strefie czerwonej. Będą nowe obostrzenia

Od jutra cała Polska w strefie czerwonej. Będą nowe obostrzenia

0

Wprowadzenie kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Od soboty cały kraj objęty zostanie przepisami czerwonej strefy epidemicznej. Nowe ograniczenia dotyczyć będą m.in. branży gastronomicznej, nauki w starszych klasach szkół podstawowych, organizowania zgromadzeń publicznych.

Dzisiaj nastąpił kolejny spory przyrost – liczba zakażonych przekroczyła 13 tys., liczba zgonów jest duża i nasze działania muszą być znaczące. Musimy zahamować przyrosty zakażeń i obostrzenia, które wprowadzimy będą miały skutek za 10-14 dni i mam nadzieję, że wtedy będziemy mieli lepsze informacje. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia – stwierdził szef rządu podczas piątkowej konferencji prasowej.

Co ulegnie zmianie?

  • Nauka w klasach 4-8 w szkołach podstawowych przejdzie na tryb zdalny. To samo tyczy się szkół ponadpodstawowych i wyższych.
  • Ograniczenie działalności gastronomicznej, pubów, restauracji, kawiarni – będą mogły organizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia.
  • W godzinach od 8.00 do 16.00 dzieci do 16. roku życia będą mogły przemieszczać się wyłącznie pod opieką dorosłego.
  • Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności – imprez, zebrań, spotkań – powyżej 5 osób w jednej grupie.
  • Ograniczenie przemieszczania się seniorów powyżej 70. roku życia.

Te obostrzenia są poważne, ale liczę też na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach szybszych niż wiosną. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych, ale apelujemy – wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe zasady sanitarne. O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania, czy głębszy lockdown – zapowiedział Morawiecki.

/mn/