Strona główna 0_Slider „Kobiet prawa, wspólna sprawa!” Setki osób na piątkowym proteście w Świdnicy

„Kobiet prawa, wspólna sprawa!” Setki osób na piątkowym proteście w Świdnicy [FOTO/VIDEO]

6

Na piątek Strajk Kobiet zapowiedział kulminację organizowanych od tygodnia ogólnopolskich protestów będących wyrazem sprzeciwu dla zaostrzenia prawa aborcyjnego. Manifestacje ponownie odbyły się w wielu miastach Polski, w tym w Świdnicy. Uczestnicy akcji protestacyjnej na świdnickim Rynku odnieśli się do zgłoszonej przez prezydenta Andrzeja Dudę propozycji nowych przepisów aborcyjnych.

Przypomnijmy, od 22 października przez Polskę przetacza się fala protestów związanych z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Dziewiątego dnia protestów głos w sprawie aborcji zabrał prezydent Andrzej Duda, który zaproponował przyjęcie nowego kompromisu w sprawie aborcji. – Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne – wyjaśniał prezydent Duda w wydanym w piątek oświadczeniu.

Po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji – zaznaczył prezydent.

Do tego pomysłu odnieśli się uczestnicy piątkowej manifestacji zorganizowanej na świdnickim Rynku. – Mamy zaproponowany przez prezydenta nowy kompromis. Okazuje się, że można zrobić wszystko, co chcą panowie w garniturach, ale niekoniecznie to co chce połowa społeczeństwa, czyli kobiety. Czy to jest sprawiedliwe? Sami oceńcie – wskazywały inicjatorki piątkowego spaceru. – Co mówimy kompromisowi Dudy? Wypie*dalaj! – kwitowały.

/mn/