Strona główna 0_Slider Kilka godzin w oczekiwaniu na wymaz. Świdnicki punkt poboru oblegany

Kilka godzin w oczekiwaniu na wymaz. Świdnicki punkt poboru oblegany

8

3 – 4 godziny to średni czas oczekiwania na pobranie wymazu do testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w świdnickim punkcie. Dzisiaj do kolejki wróciły osoby, którym nie udało się zostawić próbki w piątek.

Wszystkie osoby oczekują na pobranie wymazu na parkingu przed USC w Świdnicy. Niektórzy pojawili się, zanim punkt został otwarty. – W piątek nie udało mi się, więc dzisiaj stanąłem w kolejce już o 7.00 rano – mówi mężczyzna, z którym rozmawialiśmy około 10.30, gdy był drugi przed okienkiem.

Mieszczący się przy ulicy Armii Krajowej mobilny punkt pobrań materiału biologicznego do przeprowadzenia testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 ruszył 22 października. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 14.30, z przerwą od 11.30 do 12.00. Testy robione są na podstawie skierowania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Istnieje też możliwość wykonania testu prywatnie po wcześniejszym dokonaniu wpłaty w wysokości 320 zł na konto Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

Przed wykonaniem wymazu należy przedstawić dowód wpłaty oraz dowód tożsamości z numerem PESEL.Żeby wynik testu był wiarygodny trzeba się do niego przygotować: być na czczo, nie myć zębów, nie używać płynu do płukania jamy ustnej, zrezygnować z gumy do żucia, tabletek do ssania na gardło, nie pić syropów przeciwkaszlowych, nie stosować żadnych maści, kropli aerozoli do nosa, nie robić inhalacji, ani nie płukać zatok, nie wydmuchiwać nosa przed samym wymazem, wyjąć ruchomą protezęprzypomina Alicja Synowska, członek zarządu powiatu świdnickiego.

Udając się na badanie nie należy korzystać z transportu publicznego. W przypadku pozytywnego wyniku testu, zostanie on przekazany do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy.

Informacje o dostępnych punktach poboru znajdują się na stronie pacjent.gov.pl.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWielka Gala Biznesu on-line
Następny artykułDwa triumfy w wykonaniu chłopców