Strona główna Artykuł sponsorowany Jak bronić się przed smogiem?

Jak bronić się przed smogiem?

0

Jeszcze niedawno maseczki zakrywające usta i nos można było zaobserwować głównie u turystów z Azji. Niestety problem nadmiernego zanieczyszczenia powietrza dotyczy także naszych miast i wsi. Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Pandemia koronawirusa sprawiła, że maseczki zaczęli nosić wszyscy i ich widok na ulicy nie jest już niczym niezwykłym. Czy maseczka ochronna jest w stanie obronić nas przed smogiem?

Zabójczy jak smog? To nie science fiction!
Przenieśmy się na chwilę do Londynu lat 50. ubiegłego wieku. Od 5 do 9 grudnia 1952 roku miasto dosłownie utonęło we mgle. Nietypowa, nawet jak na Londyn, mgła okazała się zabójcza: w ciągu pięciu dni z powodu niewydolności układu oddechowego zmarło 4000 osób, a blisko 150 000 znalazło się w szpitalach. Ofiar było jednak więcej. Niektóre źródła podają, że w ciągu następnych kilku tygodni zmarłych z powodu dziwnej mgły (która zawierała cząsteczki kwasu siarkowego) mogło być nawet 12 000. Jak do tego doszło? Wielki smog londyński był efektem niekorzystnych zmian pogodowych oraz zanieczyszczeń pochodzących z gospodarstw domowych, fabryk i pojazdów poruszających się po londyńskich ulicach. To wydarzenie stało się impulsem do uchwalenia ustawy o czystym powietrzu i przeprowadzenia reform w całej Wielkiej Brytanii.

Jak powstaje smog?
Wróćmy do Polski u progu lat 20. XXI wieku. Smog wciąż jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Choć coraz więcej się mówi o jego szkodliwości, zmiany wprowadzane są bardzo powoli. Jak powstaje smog? Wiele można wywnioskować z samej nazwy. Słowo smog powstało z połączenia dwóch wyrazów: smoke (dym) i fog (mgła). To zjawisko powstaje w momencie, gdy zanieczyszczone powietrze przez mgłę i brak wiatru „nie ma dokąd uciec”. Cząsteczki szalenie szkodliwych substancji takich jak dwutlenek siarki i azotu, metale ciężkie, dioksyny, ozon, benzopiren i drobinki węgla wiszą w powietrzu, którym oddychamy, przenikając do płuc, a nawet krwiobiegu.

Z maseczką na smog – z motyką na słońce?
Czy maseczka ochronna może stanowić skuteczną ochronę przed smogiem? Odpowiedź jak w wielu przypadkach brzmi: to zależy. Od materiałów, z jakich powstała i sposobu jej wykonania. Co powinna zawierać maseczka, żeby dawać prawdziwą, a nie wyłącznie pozorną ochronę? Przede wszystkim warstwę HEPA, która filtruje aż 95% cząsteczek (nie tylko smogu, ale także pyłów czy alergenów) oraz zawór wydechowy, który umożliwia wymianę powietrza. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtra. Nie trzeba jednak tego robić przed każdym wyjściem z domu. Wysokiej jakości filtry działają od 50 do nawet 100 godzin. O wygodnej i pozwalającej swobodnie oddychać maseczce powinny pomyśleć szczególnie te osoby, które nawet jesienią i zimą nie chcą rezygnować na przykład aktywności fizycznej na zewnątrz. Jeśli szukasz ochrony przed smogiem i jednocześnie zależy Ci na tym, żeby maseczka ochronna odzwierciedlała Twój styl, wejdź na https://urbaner.pl/pl.

/Artykuł sponsorowany/