Strona główna Artykuł sponsorowany Co jaki czas należy robić przeglądy techniczne sprzętu przeciwpożarowego

Co jaki czas należy robić przeglądy techniczne sprzętu przeciwpożarowego

0

System ochrony przeciwpożarowej w budynkach i mieszkaniach często składa się z dużej ilości elementów, a więc tylko ich systematyczna i skrupulatna kontrola może dać nam pewność, że w razie pożaru czy niebezpieczeństwa, cała instalacja zadziała w sposób całkowicie prawidłowy. W Polsce częstotliwość wykonywania przeglądów technicznych posiadanego sprzętu przeciwpożarowego i przegląd gaśnic, regulują odpowiednie przepisy prawne oraz normy.

Co podlega obowiązkowym przeglądom?
Przeglądy przeciwpożarowe są konieczne dla urządzeń przeciwpożarowych oraz gaśnic, jak również są to obowiązkowe przeglądy instalacji użytkowych. Do urządzeń przeciwpożarowych można zaliczyć m.in.

  • System sygnalizacji pożarowej
  • System oddymiania
  • Dźwiękowy system ostrzegawczy
  • Stałe urządzenie gaśnicze
  • Kurtyny przeciwpożarowe
  • Oświetlenie awaryjne

Przeglądy urządzeń przeciwpożarowych realizuje się zgodnie z przepisami rozporządzenia mówiącymi o konieczności przeprowadzania przeglądów technicznych min. 1 raz w roku, jednak nie rzadziej niż wskazuje na to dokumentacja techniczno-ruchowa danego urządzenia. Jeżeli mowa jest o przeglądach najczęściej chodzi o przegląd gaśnic lub o system przeciwpożarowy, pod którego pojęciem najczęściej kryje się system sygnalizacji pożaru. Warto wiedzieć, że obowiązkowym przeglądom podlegają także gaśnice przenośne, montowane w samochodach i innych pojazdach.

Przeglądy techniczne przeciwpożarowe

Co jaki czas trzeba wykonywać przeglądy?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010, w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Z 2010 r., Nr 109 poz. 719) wskazuje, aby urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice był poddawane przeglądom i konserwacji zgodnie z zasadami Polskich Norm, dokumentacji techniczno-ruchowej i instrukcji obsługi urządzeń ppoż, oraz przegląd gaśnic według danych podanych przez producenta. Rozporządzenie to mówi jednak, że przeglądy przeciwpożarowe i czynności powinny zostać przeprowadzone w ustalonych przez producenta okresach, jednak nie rzadziej niż raz do roku. Jeżeli jednak chodzi o węże, które są wyposażeniem hydrantów wewnętrznych, powinny być poddane próbie ciśnieniowej raz na 5 lat.

Warto w tym celu wybrać kompetentną firmę oferującą profesjonalne systemy zabezpieczeń, w tym przeglądy przeciwpożarowe, usługi ppoż. i zabezpieczenia przeciwpożarowe, taką jak Safety Power.

Podsumowanie
Niezależnie od obowiązujących nas norm i przepisów, przeprowadzanie systematycznych kontroli sprzętu przeciwpożarowego, powinno być dla nas standardem oraz objawem zdrowego rozsądku. Odpowiednio sprawny system przeciwpożarowy może uratować nasze życie. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji gaśnic. Warto zadbać o to, aby w czasie pożaru nie okazało się nagle, że posiadany sprzęt i system przeciwpożarowy jest niesprawny, i nie pomoże w ugaszeniu pożaru. Dlatego też należy skrupulatnie pilnować wybranych terminów, aby w odpowiednim czasie przeprowadzić kontrole, przeglądy i konserwacje posiadanego przez nas sprzętu przeciwpożarowego i urządzeń przeciwpożarowych, w tym przeglądu gaśnic.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNieodpłatna rehabilitacja Marconi Medica w świdnickim hospicjum
Następny artykułUratowany przed śmiercią Oluś czeka na dom [Aktualizacja]