Strona główna 0_Slider Chcą wybudować Pomnik Dziecka Utraconego. Ruszyła zbiórka funduszy

Chcą wybudować Pomnik Dziecka Utraconego. Ruszyła zbiórka funduszy

13

15 października każdego roku obchodzony jest na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego – dzień pamięci o dzieciach, które straciły życie w wyniku poronienia lub zaraz po narodzeniu. Dla tych dzieci oraz ich rodziców i rodzin kilka osób chce wybudować pomnik na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej.Rozpoczęła się zbiórka funduszy.

We wrześniu 2019 roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dziecka Utraconego, który wypracował projekt pomnika, pozyskał miejsce pod budowę oraz znalazł wykonawcę. Aby ułatwić działania organizacyjne wsparcia inicjatywie udzieliła Fundacja Małżeństwo Rodzina ze Świdnicy.

Organizatorzy są przekonani, że miejsce upamiętnienia tych najmniejszych jest bardzo potrzebne, ponieważ nie każde zmarłe dziecko ma swój pomnik, a ich rodzice i rodziny miejsce wspomnień, modlitwy. Temat utraty dziecka, choć jest powszechny, jest bardzo rzadko poruszany w przestrzeni publicznej, a świadomość, jakie ma się prawa po poronieniu, gdzie szukać pomocy lub jak sobie poradzić w tej traumatycznej sytuacji jest bardzo niska.

Budując Pomnik Dziecka Utraconego w Jaworzynie Śląskiej chcemy stworzyć miejsce, dzięki któremu rodzicom po stracie dziecka będzie łatwiej przeżyć wszystkie etapy żałoby, a co za tym idzie pogodzić się ze śmiercią dziecka – mówi Paweł Dochniak członek Komitetu.

Mimo że pandemia przerwała na kilka miesięcy pracę w komitecie, w tygodniu poprzedzającym Dzień Dziecka Utraconego rozpoczyna się zbiórka funduszy na pomnik. Ma to być metrowa, granitowa figura osadzona na kamiennym cokole, którą jak mówią organizatorzy zbiórki można interpretować na wiele sposobów, bo jest dość symboliczna.

Działania komitetu są również nieco szersze niż sama budowa pomnika:wiele informacji na temat straty dziecka, pomocy po poronieniu można uzyskać na profilu komitetu na facebooku: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dziecka Utraconego, jest również już drugi rok inicjatorem Mszy św. w intencji dzieci utraconych, ich rodziców i rodzin w Dzień Dziecka Utraconego 15 października. W tym roku tego dnia Msza św. odbędzie o godz. 17:30 w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej.

Budowę pomnika można wesprzeć wpłacając datki na zrzutka.pl.

Informacja nadesłana, opr. red.

Poprzedni artykułPijani kierowcy na drogach powiatu świdnickiego
Następny artykułPonad 4300 zakażeń w Polsce, blisko 200 na Dolnym Śląsku. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?