Strona główna 0_Slider Wyjazdowe akcje RCKiK odwołane. Zakażenie koronawirusem u osoby z personelu krwiobusa

Wyjazdowe akcje RCKiK odwołane. Zakażenie koronawirusem u osoby z personelu krwiobusa

0

Co najmniej do 4 września odwołane zostały wszystkie wyjazdowe akcje pobierania krwi organizowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, w tym najbliższa zbiórka w Świdnicy. To efekt potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem u jednej z osób z personelu krwiobusa.

Jak donosi “Gazeta Wyborcza”, w sobotę w Lubawce odbyła się impreza charytatywna, podczas której zbierano datki na rzecz rodziny poszkodowanej w wyniku wybuchu gazu w Kamiennej Górze. W trakcie wydarzenia chętni mogli oddawać krew w krwiobusie RCKiK w Wałbrzychu. Po zakończeniu akcji nadeszły wyniki testów na koronawirusa, które przesiewowo wykonano załodze pojazdu. Potwierdziły one, że jedna osoba z personelu jest zakażona. W rezultacie kwarantanną objęto 51 osób, w tym 29 krwiodawców uczestniczących w weekendowej akcji.

29 sierpnia br. jeden z pracowników naszego Centrum Krwiodawstwa otrzymał telefoniczne potwierdzenie obecności koronawirusa SARS-CoV-2 w swoim organizmie na podstawie wykonanego testu. O powyżej zaistniałej sytuacji niezwłocznie poinformowano Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W konsekwencji wszelkie czynności związane z wywiadem epidemiologicznym oraz wydaniem ewentualnych decyzji o poddaniu kwarantannie osób mających bezpośredni kontakt z osobą zakażoną podejmują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Niezależnie od powyższego informuję, ze pobór krwi jest całkowicie bezpieczny i prowadzony zgodnie z obowiązującymi procedurami. Ponadto w związku z zaistniałą sytuacją częściowo wstrzymano akcje poboru krwi w terenie działania RCKiK w Wałbrzychu. Wszelkie dalsze decyzje w tym zakresie będą podejmowane w porozumieniu z organami inspekcji sanitarnej – wyjaśnia Ewa Staniórska-Kowalska, p.o. dyrektora RCKiK w Wałbrzychu.

W poniedziałek poinformowano o odwołaniu wszystkich akcji wyjazdowych organizowanych przez wałbrzyskie RCKiK, które miały odbyć się między 31 sierpnia a 4 września w Jeleniej Górze, Kłodzku, Świętoszowie, Strzegomiu, Bielawie, Dzierżoniowie, Zgorzelcu, a także w Świdnicy. – Na pewno akcja nie odbędzie się w najbliższy czwartek w Świdnicy – potwierdza Natalia Kozdrowiecka, specjalista ds. promocji krwiodawstwa w RCKiK Wałbrzych.

Jeżeli ktoś chciałby oddać krew w tym tygodniu, to będzie to możliwe wyłącznie w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu w godzinach od 7.00 do 13.30, a także w pierwszą sobotę miesiąca od godziny 8.00 do 12.00. Będziemy zwracać koszty dojazdu – dodaje. Według danych z 1 września 2020 roku przekazanych przez wałbrzyskie RCKiK, zapasy krwi sześciu grup (A Rh+, A Rh-, B Rh+, 0 Rh+, 0 Rh-, AB Rh+) są niskie, a w przypadku dwóch krwi grupy (B Rh-, AB Rh-) zapasy są średnie.

/mn/