Strona główna Wydarzenia Strzegom Strzegomskie inwestycje wyróżnione w ogólnopolskim konkursie

Strzegomskie inwestycje wyróżnione w ogólnopolskim konkursie

0

Strzegomska inwestycja „Przebudowa i zagospodarowanie przestrzeni publicznej na terenie Grabiny i Starego Miasta w Strzegomiu wraz z renowacją zabytkowych murów obronnych” zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” w kategorii „Rewitalizacja obszarów w przestrzeni urbanistycznej”.

W tegorocznej edycji konkursu wystartowało 460 realizacji z całego kraju. Jury wizytowało 76 obiektów zakwalifikowanych do finału. Nagrody zostały przyznane w 12 kategoriach „Modernizacja Roku” oraz czterech kategoriach „Budowa XXI w.”. Wyniki ogłoszono podczas gali, która odbyła się 23 września w Zamku Królewskim w Warszawie.

W kategorii „Rewitalizacja obszarów w przestrzeni urbanistycznej” zwycięski okazał się projekt rewitalizacji strzegomskiej Grabiny i Starego Miasta obejmujący zagospodarowanie terenu zielonego wzdłuż ul. Dolnej wraz z dojściem do parku miejskiego, zagospodarowanie parku miejskiego i terenów przyległych, a także renowację zabytkowych murów obronnych w rejonie parku. Projekt o wartości ponad 9 mln 672 tys. złotych został dofinansowany ze środków unijnych kwotą 5 mln 207 tys. zł.

W kategorii „Nowe obiekty, nowoczesne trendy” w gronie finalistów znalazł się również inny, strzegomski projekt – „Budowa budynku demonstracyjnego o znacznie podwyższonych parametrach charakterystyki energetycznej – przedszkola z oddziałem żłobkowym przy ul. Kościuszki w Strzegomiu”. Inwestycja warta blisko 16 mln 250 tys. złotych otrzymała unijne wparcie w wysokości 10 mln 307 tys. zł.

Celem konkursu „Modernizacja roku” jest wyłonienie i nagrodzenie przedsięwzięć budowlanych wyróżniających się szczególnymi walorami. Ideą konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy irozbudowy obiektów i urządzeń, a także budowy nowych obiektów dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Konkurs promuje: funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, stosowanie nowych wysokiej jakości materiałów, wysokie efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego, zachowanie pierwotnych walorów budowli i ochronę dóbr kultury współczesnej. Udział w pierwszym etapie konkursu jest bezpłatny, drugi wiąże się z opłatą uzależnioną od wartości zgłoszonego projektu: 9 995 złotych od budowy o nakładach powyżej 5 mln zł, 11 995 zł od budowy o nakładach powyżej 10 mln zł.

/UM Strzegom, opr. mn/

Poprzedni artykułPrzedstawiciele judaizmu, chrześcijaństwa i islamu spotkają się w Krzyżowej
Następny artykułNie przyjęli 4-tygodniowego dziecka do szpitala. Dyrekcja: nie doszło do naruszeń praw pacjenta