Strona główna 0_Slider Są pieniądze na wykonanie niezbędnych prac naprawczych na zalewie Witoszówka

Są pieniądze na wykonanie niezbędnych prac naprawczych na zalewie Witoszówka

5

Zarządzające zalewem Witoszówka Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko, zgodnie z którym jeszcze w tym roku wykonane zostaną niezbędne prace naprawcze przy zaporze zbiornika. Na ten cel zabezpieczono już wymagane środki. Po zakończeniu robót poziom wody na akwenie ma powrócić do poprzedniego stanu.

Przypomnijmy, decyzję o częściowym wypuszczeniu wody z zalewu Witoszówka podjęto z uwagi na zły stan techniczny i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa „obiektu budowlanego, a tym samym życia i mienia mieszkańców miasta Świdnicy”. – Uważam, że była to decyzja nieprzemyślana i przedwczesna, która doprowadziła do katastrofy biologicznej na tym zbiorniku i naraziła nas – mieszkańców na bardzo negatywne odczucia estetyczne. Zbiornik, którego część dna została odkryta, po prostu śmierdzi. Jest to spowodowane wyginięciem tam tysięcy małż słodkowodnych – szczeżui wielkiej. Po inspekcji, której dokonano w lipcu tego roku – bez uprzedzenia miasta, bez uprzedzenia kogokolwiek – Zarząd Zlewni w Legnicy podjął decyzję o spuszczeniu części wody, o obniżeniu poziomu wody o 1 metr, co spowodowało wspomnianą katastrofę – mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Z uwagi na sytuację mającą miejsce na świdnickim zalewie, 12 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbyło się spotkanie władz miasta z dyrekcją Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – Uzgodniliśmy, że pierwszym krokiem, którego dokonają Wody Polskie będzie naprawa zasuw. Według opinii inspektora nadzoru budowlanego zasuwy te są w bardzo złym stanie technicznym, niepozwalającym na dalszą eksploatację. W związku z tym Wody Polskie będą starały się o pozyskanie środków – tj. kwoty 300 tys. złotych na bieżący remont zasuw. Po tym remoncie będzie można powrócić do poprzedniego poziomu wody. Według zapewnień dyrektorów Wód Polskich, może się tak stać jesienią tego roku. Asekuracyjnie przyjęliśmy, że będzie to czwarty kwartał tego roku, ponieważ nie ma zabezpieczonych na to środków w budżecie dolnośląskich Wód Polskich – wskazywała w połowie sierpnia prezydent.

Odpowiadające za nadzór nad zbiornikiem Wody Polskie poinformowały właśnie, że stosowne środki udało się znaleźć.  – Wody Polskie RZGW we Wrocławiu pozyskały i zarezerwowały już środki finansowe niezbędne do przeprowadzenia prac modernizacyjnych. Obecnie trwają procedury przetargowe związane z remontem stalowych zamknięć budowli zrzutowej zbiornika Witoszówka II w Świdnicy. Po ich zakończeniu, wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca, najszybciej jak to będzie możliwe, przystąpi do realizacji prac, dzięki którym poziom piętrzenia wody w akwenie zostanie podniesiony. Termin zakończenia tych robót to niezmiennie IV kwartał tego roku – twierdzi Jarosław Garbacz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podlegającego PGW Wody Polskie.

Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują stan zbiornika – zapewnia Garbacz, uspokajając jednocześnie, że w ostatnim czasie nie prowadzono żadnych działań związanych z dodatkowym zrzutem wody ze zbiornika. Takie działania nie są też planowane.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPo 56 latach odtwarzają rów melioracyjny. Pod topór idą 15-metrowe drzewa
Następny artykułOdrabiamy zaległości. W środę zagramy z rezerwami ekstraklasowca [RELACJA LIVE]