Strona główna 0_Slider Przeanalizowali finanse samorządów. Jak wypadła Świdnica?

Przeanalizowali finanse samorządów. Jak wypadła Świdnica?

0

Eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy wsparciu pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz trzeci opracowali Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. Analizie poddano finanse prawie 2 800 polskich gmin, miast i powiatów. Ekonomiczni liderzy zostaną nagrodzeni podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu. Jak wypadła Świdnica i samorządy z terenu powiatu świdnickiego?

Ranking powstał w oparciu o siedem wskaźników ekonomicznych: udział dochodów własnych samorządów w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem, relację zobowiązań do dochodów ogółem, udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. Wskaźniki te zostały wyliczone dla każdej jednostki samorządu terytorialnego objętej badaniem. Zespół badawczy korzystał z danych Regionalnych Izb Obrachunkowych, według stanu na koniec 2019 roku.

Ranking podzielono na 5 kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali kolejno: Dobra (woj. zachodniopomorskie), Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie), Józefów (woj. mazowieckie), Tychy oraz powiat wrocławski.

  • W kategorii gmin miejskich, obejmującej 235 samorządów, Świdnica znalazła się na miejscu 111. Wyżej uplasowały się Świebodzice, zajmując pozycję 83.
  • Spośród 314 powiatów, których finanse zostały przeanalizowane przez twórców rankingu, powiat świdnicki sklasyfikowany został na miejscu 206.
  • W kategorii gmin wiejskich, obejmującej 1547 samorządów, gmina Świdnica uplasowała się na pozycji 542, gmina Marcinowice – 588, a gmina Dobromierz – 1081.
  • W gronie 628 gmin miejsko-wiejskich gmina Strzegom zajęła 146 miejsc , gmina Żarów – 191, a gmina Jaworzyna Śląska – 346.

Z pełnym rankingiem można się zapoznać na stronie internetowej Forum Ekonomicznego.

/opr. mn/

Poprzedni artykułDeja vu z poprzedniego sezonu…
Następny artykułSprawca wypadku pod wpływem narkotyków i z sądowym zakazem kierowania pojazdami