Strona główna 0_Slider Powitali szkołę… w reżimie sanitarnym

Powitali szkołę… w reżimie sanitarnym [FOTO]

0

Nie było wspólnych uroczystych apeli. Kameralnie i o różnych godzinach uczniowie przywitali szkołę. Stacjonarna nauka rozpoczęła się po prawie półrocznej przerwie.

Od 12 marca 2020 roku nauka była prowadzona zdalnie, a obostrzenia poluzowano dopiero pod koniec roku szkolnego. Decyzją ministra edukacji narodowej uczniowie rok szkolny 2020/2021 rozpoczynają stacjonarnie. W trosce o bezpieczeństwo ich oraz nauczycieli przygotowane zostały szczegółowe regulaminy i procedury funkcjonowania placówek oświatowych w czasie epidemii. Uczniom i nauczycielom zapewnione zostaną środki ochrony osobistej, przy wejściach do placówek, w klasach, szatniach i w miejscach spożywania posiłków dostępne będą środki do dezynfekcji rąk, w placówkach wyodrębniono też pomieszczenia służące izolacji uczniów z objawami chorobowymi. W razie pojawienia się przypadków zakażenia koronawirusem wskazano trzy warianty nauczania, o których będzie mógł decydować dyrektor szkoły w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym. Obok stacjonarnego nauczania wskazana jest możliwość kształcenia hybrydowego (łączenie nauki stacjonarnej ze zdalną) i wyłącznie nauczania zdalnego.

Szczególnie trudne zadanie czeka szkoły branżowe i technika, gdzie młodzież ma wiele zajęć w pracowniach zawodowych. Nie da się uniknąć przemieszczania całych klas pomiędzy salami lekcyjnymi. – Podczas lekcji prowadzonych w blokach po 2, 3 godziny nasi nauczyciele będą stosować przerwy w rożnych odstępach, by ograniczyć liczbę osób na korytarzach – mówi Rafał Fasuga, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanego-Elektrycznych w Świdnicy. Dodaje, że wszyscy nauczyciele wyrazili gotowość podjęcia pracy.

Naukę dzisiaj rozpoczęło 3910 uczniów świdnickich publicznych szkół podstawowych oraz 5039 uczniów szkół ponadpodstawowych w powiecie świdnickim.

/opr. asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński oraz nadesłane

Rozpoczęcie roku szkolnego dla pierwszoklasistów w II LO w Świdnicy:

Rozpoczęcie roku szkolnego w SP nr 4 w Świdnicy:

Rozpoczęcie roku szkolnego w SP nr 2 w Świdnicy:

Poprzedni artykułDodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu nie dla każdego
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami