Strona główna 0_Slider Park Centralny. Rok po rewitalizacji

Park Centralny. Rok po rewitalizacji [FOTO]

0

W czerwcu ubiegłego roku po trwających dwa lata pracach zakończyła się rewitalizacja Parku Centralnego. To największe zielone założenie w Świdnicy. Obszar sięga 9 hektarów.

Początki parku sięgają 1911 roku, gdy na terenie obecnego parku zorganizowano wielką, ogólnoniemiecką wystawę przemysłowo-handlową. Została otwarta przez pruskiego następcę tronu księcia Fryderyka Wilhelma z okazji jubileuszu 75-lecia powstania w Świdnicy stowarzyszenia rzemieślniczego. Tereny wystawowe zajęły 9,53 h. Specjalnie na tę okazję wybudowano ponad 20 obiektów, udział wzięło 200 wystawców.

Park został gruntownie przebudowany i zyskał obecny kształt w 1977 roku. Zlikwidowane zostały urokliwe kaskady wodne, pojawił się natomiast sztuczny staw i fontanny w typowej gierkowskiej stylistyce. Wybudowano także sztuczne nabrzeże, z którego odpływały łódki i kajaki. Wielkość poniesionych nakładów wyniosła 20 mln złotych, z czego na 9 milionów oszacowano wartość czynów społecznych wykonanych przez pracowników zakładów pracy, młodzież, wojsko i mieszkańców miasta. Zakończenie kilkuletnich prac świętowano z wielką pompą.

W 2017 roku ruszyła rewitalizacja, która objęły cały parkowy teren. W ramach inwestycji zajęto się oczyszczeniem cieków wodnych, budową fontann, przebudową placu zabaw, ścieżek i kładek dla pieszych, wykonaniem nasadzeń zieleni, a także wyremontowano schody i rozarium. Powstało oświetlenie z ponad 300 lampami i punktami świetlnymi. Według pierwotnych planów, koszt rewitalizacji Parku Centralnego miał wynieść około 11 mln złotych. Ostateczna kwota zbliżyła się do 19 milionów. Odmieniony Park Centralny został oficjalnie oddany w ręce świdniczan 9 czerwca 2019 roku.

fot. Dariusz Nowaczyński