Strona główna Wydarzenia Żarów Pamiątkowy stempel dla odwiedzających zabytki architektury Ziemi Żarowskiej

Pamiątkowy stempel dla odwiedzających zabytki architektury Ziemi Żarowskiej

0

Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Żarowska Izba Historyczna w ciekawy sposób chcą przybliżyć mieszkańcom i miłośnikom pieszych wędrówek walory turystyczne gminy Żarów. – W ślad za rosnącą popularnością kolekcjonerskich pieczątek oraz dla podkreślenia walorów Ziemi Żarowskiej już niebawem w wybranych lokalizacjach pojawi się “Turystyczna pieczątka Ziemi Żarowskiej” – mówi Tomasz Pietrzyk z GCKiS w Żarowie.

Na pamiątkowych stemplach swoje miejsce znajdą najciekawsze zabytki architektury gminy Żarów. Pieczątki zostaną umieszczone w specjalnych ogólnodostępnych skrzynkach, w których oprócz pamiątkowego stempla będzie znajdowała się krótka informacja historyczna. Pierwsze pieczątki pojawią się jeszcze we wrześniu tego roku, następne sukcesywnie będą pojawiały się w kolejnych miesiącach.

Bilety wstępu do większości muzeów, zamków, pałaców, galerii, wież i tarasów widokowych są obecnie stemplowane. Pamiątkowe pieczątki można uzyskać także w wielu obiektach noclegowych np. w schroniskach górskich, w zajazdach, restauracjach oraz w hotelach. Dla wielu osób kolekcjonowanie odciśniętych znaków, stało się swoistą pasją.

Na Ziemi Żarowskiej, znajduje się 238 zabytkowych budowli i obiektów z czego 66 w granicach miasta Żarów. Spośród tej ogólnej liczby, 28 zabytków wpisanych zostało do rejestru, który jest formą ich ochrony prawnej. Po za tym istnieje niezliczona liczba miejsc i obiektów nieznanych, tajemniczych i zapomnianych, które są świadectwem minionej historii i życia dawnych mieszkańców – wskazuje Pietrzyk.

/GCKiS Żarów, opr. mn/