Strona główna 0_Slider Olga Tokarczuk nie przyjmie tytułu honorowej obywatelki Dolnego Śląska

Olga Tokarczuk nie przyjmie tytułu honorowej obywatelki Dolnego Śląska

24

Noblistka Olga Tokarczuk odmówiła przyjęcia przyznanego jej tytułu honorowej obywatelki Dolnego Śląska. – Wyróżnienie to, zamiast być radosnym świętowaniem poczucia wspólnoty, stanowi ilustrację bolesnego rozdarcia naszego społeczeństwa – stwierdziła, nawiązując do trwającego od kilku tygodni sporu dotyczącego przyznania tytułu honorowego Dolnoślązaka dwóm kandydatom. Oprócz noblistki w czwartek wyróżniony został biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec.

Dziękuję tym wszystkim, którzy wspierali moją kandydaturę do tytułu honorowej obywatelki Dolnego Śląska i czuję się zaszczycona tym wyróżnieniem. Niestety jednak nie mogę przyjąć tego tytułu. Wyróżnienie to, zamiast być radosnym świętowaniem poczucia wspólnoty, stanowi ilustrację bolesnego rozdarcia naszego społeczeństwa, zaś świadome kreowanie tej sytuacji, a co za tym idzie podsycanie emocji towarzyszących temu wyborowi, antagonizuje mieszkańców Dolnego Śląska jeszcze bardziej. Z przykrością więc zmuszona jestem odmówić przyjęcia tej godności, ponieważ nie chcę stać się obiektem takich działań i elementem tej gry – stwierdziła Olga Tokarczuk, zwracając się do radnych sejmiku województwa dolnośląskiego.

Przypomnijmy, spor dotyczący przyznania tytułu honorowego obywatela Dolnego Śląska rozgorzał po zgłoszeniu przez wojewódzkich radnych Prawa i Sprawiedliwości kandydatury biskupa seniora Ignacego Deca, pomimo wcześniej zgłoszonej propozycji wyróżnienia laureatki literackiej nagrody Nobla, Olgi Tokarczuk. – Byliśmy zaskoczeni, bowiem potraktowaliśmy tę kandydaturę nie jako chęć nagrodzenia kolejnej wybitnej osoby, tylko jako kandydaturę zgłoszoną w kontrze do Olgi Tokarczuk – mówił podczas czwartkowych obrad sejmiku radny Marek Łapiński. – Swoją działalnością, swoimi wypowiedziami, swoją postawą biskup Dec jest zaprzeczeniem tych wartości, które prezentuje Olga Tokarczuk – dodał Łapiński. Stwierdził też, że słowa wypowiadane przez biskupa Deca “dzielą, odtrącają od Kościoła część katolików i nie są słowami budującymi jedność i wspólnotę chrześcijańską”. Z tego względu, zdaniem radnego, jedyną kandydaturą do tytułu Civi Honorario powinna być noblistka Olga Tokarczuk.

Ostatecznie za przyznaniem biskupowi Ignacemu Decowi tytułu honorowego obywatela Dolnego Śląska “Civi Honorario” zagłosowało 21 radnych sejmiku. Nikt nie był przeciw i nie wstrzymał się od głosu. Pozostali radni nie wzięli udziału w głosowaniu. Za przyznaniem tytułu noblistce Oldze Tokarczuk zagłosowało 32 radnych. Również w tym przypadku żaden z samorządowców nie opowiedział się przeciw kandydaturze, ani nie wstrzymał się od głosu.

/mn/