Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Oddadzą hołd poległym żołnierzom

Oddadzą hołd poległym żołnierzom

0

13 września w Adegem odbędą się doroczne obchody na kanadyjsko-polsko-brytyjskim cmentarzu wojennym. Władze gminy Świdnica na zaproszenie miasta partnerskiego Maldegem wielokrotnie uczestniczyły w tych obchodach. Jednak w tym roku uroczystości odbywać się będą w cieniu pandemii COVID-19.

Każdego roku hołd poległym tam żołnierzom oddawali członkowie rodziny królewskiej, w tym król Belgii Filip I Koburg, przedstawiciele zagranicznych placówek dyplomatycznych, wysocy rangą polscy dowódcy sił zbrojnych, żołnierze Sił Sojuszniczych NATO w Europie w belgijskim Mons, a przede wszystkim Belgowie.

Koronawirus zamyka granice wielu europejskich i światowych państw, ale nie zamyka naszych serc i pamięci o tych, którzy oddali swój najcenniejszy dar – dar życia. To właśnie żołnierze 3. Kanadyjskiej Dywizji Piechoty, wspieranej przez 4. Kanadyjską Dywizję Pancerną, 52. Brytyjską Dywizję Piechoty oraz 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka zapisali się w szczególny sposób na kartach naszej wspólnej historii – czytamy w oficjalnym liście wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek, skierowanym na oficjalne obchody na kanadyjsko-polsko-brytyjskim cmentarzu wojennym w Adegem.

Mimo, że tegoroczne obchody zaplanowane na dzień 13 września 2020 roku odbędą się bez udziału wielu zagranicznych delegacji, to symboliczną wiązanką kwiatów złożoną w naszym imieniu chcemy oddać hołd żołnierzom wszystkich wojsk alianckich, w tym 33 polskim żołnierzom z 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Wielokrotnie uczestnicząc w oficjalnych uroczystościach na cmentarzu wojennym w Adegem z ogromnym wzruszeniem pamiętam te chwile jak mieszkańcy Belgii, a w szczególności partnerskiej gminy Maldegem żywią wielki szacunek dla polskich żołnierzy, którzy w latach 1944-45 pomogli wyzwolić ich ojczyznę spod okupacji niemieckiej i czczą pamięć tych, którzy zapłacili za to życiem. To bardzo wymowny gest, ale i przekaz dla kolejnych pokoleń. NIGDY WIĘCEJ WOJNY – napisała wójt gminy Świdnica.

Transmisja online dostępna będzie w dniu 13 września 2020 roku o godz. 9.30 na kanale Gemeente Maldegem.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułObchodzili piętnastolecie swojej sportowej działalności!
Następny artykułPolicjanci zaatakowani podczas interwencji. Sprawcom grozi kara więzienia