Strona główna 0_Slider Najstarszy krzyż pokutny w Polsce zniszczony podczas nawałnicy

Najstarszy krzyż pokutny w Polsce zniszczony podczas nawałnicy

3

Pochodzący z 1305 roku kamienny krzyż pojednania, znajdujący się przy kościele w Stanowicach został uszkodzony w wyniku nawałnicy, która 5 września przeszła nad częścią powiatu świdnickiego. Runęła na niego część kościelnej kopuły zerwanej przez silny wiatr.

fot. Tomasz R. Smagłowski/ŚPH

Przypomnijmy, z powodu sobotniej nawałnicy strażacy interweniowali aż 512 razy. W 122 przypadkach działania służb dotyczyły zerwanych lub uszkodzonych dachów, 358 interwencji miało związek z wiatrołomami, a ponad 30 razy straż pożarną wzywano do podtopień. Według danych KP PSP w Świdnicy, w wyniku wichury najbardziej ucierpiały miejscowości: Olszany, Czechy, Jaworzyna Śląska, Piotrowice Świdnickie oraz Stanowice.

To właśnie w ostatniej z tych miejscowości nawałnica uszkodziła szczyt dachu miejscowego kościoła, zrywając z niego krzyż oraz część kopuły, która spadła na znajdujący się poniżej krzyż pokutny. – Kamienny krzyż pochodzi z 1305 roku i jest najstarszym krzyżem w Polsce, co do którego zachował się dokument z nim związany i który w świetle źródeł możemy powiązać z konkretnym wydarzeniem – w tym wypadku zabójstwem młynarza ze Stanowic Konrada von Langiberc przez Konrada, zarządcę zakonnego folwarku w Pasiecznej – wyjaśnia Andrzej Dobkiewicz ze Świdnickiego Portalu Historycznego.

Oprócz faktu, że jest to krzyż związany z najstarszą odnotowaną w Polskich źródłach udokumentowaną historią jego wykonania, jest to też prawdopodobnie największy krzyż w Europie – a raczej jego fragment, gdyż nie zachował się on w całości. Według jednak szacunkowych badań zachowanej jego części można przypuszczać, że liczył on ok. 4 metrów wysokości! – wskazuje Dobkiewicz.

O historii odkrycia krzyża ze Stanowic, jak również okoliczności jego wystawienia można przeczytać na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego.

Nawałnica uszkodziła wieżę kościelną w Stanowicach. Spadający krzyż i kopuła zniszczyła najcenniejszy, bo najstarszy krzyż pokutny w Polsce (1305). 😥

Gepostet von Tomasz R. Smagłowski am Dienstag, 8. September 2020

/Świdnicki Portal Historyczny, opr. mn/

Poprzedni artykułAtrakcje na ziemi i w powietrzu. Piknik lotniczy już w ten weekend!
Następny artykułPolska Pianistyka Jazzowa i Chopin. Cykl koncertów w Świdnicy