Strona główna 0_Slider Mieszkańcy pytają o prace przy przebudowie ścieżek w Parku Młodzieżowym, magistrat wyjaśnia...

Mieszkańcy pytają o prace przy przebudowie ścieżek w Parku Młodzieżowym, magistrat wyjaśnia [FOTO]

14

Trwa rewitalizacja Parku Młodzieżowego, w ramach której dotychczas zlecono remont parkowych alejek, montaż ławek, oświetlenia i monitoringu, a także realizację prac związanych z pielęgnacją drzew. W ostatnim czasie mieszkańcy zaczęli zgłaszać wątpliwości co do kształtu przyszłych ścieżek.

To co nam wykonawca funduje za publiczne pieniądze w parku o charakterze leśnym jest jakiś obłęd. Czy parkowe alejki zostaną wyłożone kostką? – pytała za pośrednictwem mediów społecznościowych jedna z mieszkanek. W wątpliwość poddawano również zasadność tworzenia alejek wyraźnie oddzielonych od otaczającej przestrzeni parkowej.

Do tych uwag odniósł się świdnicki magistrat. – W parku nie będzie chodników. Projekt zagospodarowania terenu parku zakłada m.in. zachowanie leśnego charakteru parku i odtworzenie elementów historycznej kompozycji ciągów komunikacyjnych, w związku z czym zaprojektowano nieznaczne ich korekty i remont. Zaprojektowano ciągi komunikacyjne o nawierzchni szutrowej z obrzeżami betonowymi. W celu ochrony systemów korzeniowych drzew i ograniczenia wykopów (korytowania), aleje są wyniesione powyżej poziomu istniejącego terenu. Nadzór nad pracami związanymi z remontem alejek prowadzi m.in. inspektor ds. zieleni. Wykonywane są one na mocy decyzji nr 996/2019 z dnia 01.08.2019 Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

Dobrze, że nie ma korytowania i nie są niszczone korzenie. Ale czy cały park musi być zrobiony w taki sposób? Uważam, że nie. Można zrobić w taki sposób główny trakt, może dwa, a resztę zostawić naturalnie. W końcu to park o charakterze leśnym – wskazuje Paweł Gromek, arborysta i certyfikowany inspektor drzew znany z działań związanych z ograniczeniem nadmiernej wycinki w Parku Młodzieżowym,

Przypomnijmy, w ramach wartej ponad 9 mln złotych rewitalizacji parkowego terenu o powierzchni około 11 hektarów przewidziano remont i przebudowę alejek, montaż 50 ławek i 50 śmietników, budowę toalety w okolicy wieżyczki, ustawienie poidełka dla zwierząt i ludzi, zamontowanie siedzisk na murkach znajdujących się na terenie dawnego kortu tenisowego, ustawienie 77 latarń – w tym 25 z czujnikami ruchu i jednej z modułem WiFi, montaż 15 kamer monitoringu, a także wykonanie prac pielęgnacyjnych drzew, polegających na wykonaniu wiązań linowych oraz cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i technicznych.

W najbliższym czasie w parku nie będzie prowadzonej wycinki drzew. O zmianę skali planowanych cięć od wielu miesięcy walczyła grupa świdniczan, wspierana przez Federację Arborystów Polskich. W marcu 2020 roku miasto wycofało złożone wcześniej wnioski o zgodę na usunięcie drzew i rozpoczęło prace nad nową dokumentacją w tym zakresie.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułOjciec z synem zaatakowali policjantów. Usłyszeli zarzuty, częściowo przyznali się do winy
Następny artykułPojechał w poszukiwaniu pracy. Stracił zdrowie, potrzebuje pomocy