Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska „Kolejarze po pracy – wspomnienia byłych kolejarzy”. Spotkanie w jaworzyńskim muzeum

„Kolejarze po pracy – wspomnienia byłych kolejarzy”. Spotkanie w jaworzyńskim muzeum

0

Od 5 tygodni w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej realizowany jest projekt „Kolej Łączy Pokolenia”. To bezpłatna inicjatywa dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób w wieku emerytalnym, której głównym celem jest wspieranie współpracy międzypokoleniowej oraz przekazanie młodemu pokoleniu niezwykle cennej i już unikalnej wiedzy na temat funkcjonowania parowozów, jak również utrwalenie posiadanej wiedzy na temat funkcjonowania kolei.

Jaworzyna Śląska jest miastem z dziedzictwem zabytków industrialnych. Wspólne warsztaty z osobami starszymi pracującymi w przeszłości na kolei mają na celu budowanie tożsamości lokalnej wśród najmłodszych mieszkańców gminy jak również wzajemne poznanie przedstawicieli młodego i starszego pokolenia, miłośników kolejnictwa, których łączą wspólne zainteresowania – tłumaczą organizatorzy.

Dla dzieci i młodzieży zainteresowanej kolejnictwem i sposobem obsługi pociągów parowych odbywają się również warsztaty pozwalające posiąść teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat obsługi i sposobów obsługiwania zabytkowych lokomotyw znajdujących się na terenie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Poza działaniami teoretycznymi w ramach warsztatów uczestnicy uczestniczyli w pracach związanych z konserwacją parowozu Ty2-81, który udało się odrestaurować dzięki wsparciu firmy WAGONY Greenbrier w Świdnicy. W ramach projektu dotychczas odbyły się warsztaty poświęcone: taborowi kolejowemu, infrastrukturze kolejowej, parowozom, etosowi pracy kolejarza.

W najbliższy piątek, 25 września o godz. 16.00 odbędzie się kolejne spotkanie – „Kolejarze po pracy – wspomnienia byłych kolejarzy”. Chętni do udziału w bezpłatnym projekcie proszeni są o kontakt telefoniczny 74 637-43-30 lub mailowy: [email protected].

/Muzeum Kolejnictwa, opr. mn/

Poprzedni artykułPiknik z atrakcjami na nowym osiedlu. Zmiana terminu na 3 października!
Następny artykułMają upiększyć miasto i wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Zielone przystanki w Żarowie [FOTO]