Strona główna Artykuł sponsorowany Jak sobie pomóc w trudnej sytuacji?

Jak sobie pomóc w trudnej sytuacji?

0

Coraz częściej stany depresyjne dotykają zarówno nastolatków, dzieci, jak i osoby w wieku dojrzałym czy podeszłym. Ta choroba czasem dotyka jednorazowo, a czasem trzeba się z nią mierzyć przez dłuższy czas. Zarówno krótkotrwały spadek formy, jak i stan długotrwały wymagają podjęcia określonych działań. Depresja, choć przez wielu bywa lekceważona i zdarza się, że jest przedmiotem niewybrednych żartów, może być powodem różnorodnych problemów w życiu rodzinnym, w szkole, w pracy oraz w relacjach rówieśniczych. Wiąże się też z pogłębiającym się brakiem wiary we własne możliwości.

  1. Choroba XXI wieku
  2. Objawy depresji
  3. Jak sobie radzić?

Choroba XXI wieku

Szacuje się, że depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. To także powszechna przyczyna niezdolności do pracy. Dwukrotnie częściej na tę chorobę zapadają kobiety i widać, że statystycznie zazwyczaj dotyka ona  osoby w wieku 30-35 lat, a potem ludzi w wieku podeszłym. Co istotne, w większości przypadków bywa ona nierozpoznana, a tym samym nie jest odpowiednio leczona. Tyle na temat danych statystycznych, bo warto pamiętać o tym, że depresja coraz częściej jest diagnozowana u dzieci i młodzieży, a tempo życia, zanik więzi społecznych oraz wszechobecna presja nie ułatwiają radzenia sobie z problemami.

Objawy depresji

Wśród najczęstszych objawów depresji wskazuje się anhedonię – czyli utratę radości życia, a tym samym brak odczuwania przyjemności. Z tym związane jest także ograniczenie poprzednich aktywności i obojętność wobec dotychczasowych zainteresowań. Tym samym, nawet codzienne czynności i działania mogą być niezwykle trudne lub niemożliwe. Spada poczucie własnej wartości i pojawia się poczucie winy, a życie trzeci sens. U chorych może występować lęk oraz myśli samobójcze.

Jak sobie radzić?

Przede wszystkim depresję trzeba leczyć pod okiem specjalistów. Nie można dać sobie wmówić, że wystarczy iść na spacer, kupić sobie psa lub nową torebkę, zmienić pracę czy partnera, by wszystko wróciło do normy. A takie mity cały czas są powtarzane. To choroba, która nie jest przygnębieniem czy smutkiem, lecz zaburzeniem, które w konsekwencji może być niebezpieczne. Warto więc udać się do psychiatry, który zdiagnozuje prawidłowo,  przepisze leki na depresję https://www.nowafarmacja.pl/leki-na-depresje, zaleci terapię, a czasem też pobyt w specjalistycznej placówce. Często stosowane są takie formy leczenia jak fototerapia, elektrowstrząsy, dieta oraz aktywność sportowa. A wszystko w imię zdrowia i życia, któremu towarzyszy zadowolenie z siebie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPolska Pianistyka Jazzowa i Chopin. Cykl koncertów w Świdnicy
Następny artykułPo nawałnicy musieli opuścić dom. Potrzebna pomoc