Strona główna Wydarzenia Świdnica Dzwony Kościoła Pokoju zabiją jutro dla klimatu

Dzwony Kościoła Pokoju zabiją jutro dla klimatu

0

Dokładnie za pięć dwunasta w piątek 25 września zabiją dzwony z dzwonnicy Kościoła Pokoju w Świdnicy. Ewangelicko-augsburska parafia pw. św. Trójcy włącza się w akcję Kościołów na całym świecie.

Fot. z zasobów Kościoła Pokoju

Jak czytamy na portalu luteranie.pl, „z inicjatywy członków Ekumenicznej Sieci Współpracy na Rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej (Ökumenischen Netzwerkes Klimagerechtigkeit) około 80 organizacji kościelnych przyłączyło się w roku 2019 do akcji „Fridays for Future”. Kościoły popierają uzasadnione postulaty młodego pokolenia i są zdeterminowane, by wzmocnić zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Odwołują się w ten sposób do biblijnego zadania ochrony stworzenia. Dlatego 25 września na różne sposoby będą włączać się w akcje związane z ochroną klimatu. Członkowie Kościołów będą włączać się w akcje organizowane w poszczególnych miastach na całym świecie, niektóre parafie organizują nabożeństwa lub modlitwy. Zabrzmią również kościelne dzwony.
Jako symbol w roku 2020 wybrano zegar z wieży kościelnej ustawiony „za pięć dwunasta”. Ten zegar wskazuje, że jest najwyższa pora, by coś zrobić dla klimatu i wszyscy powinni się w to aktywnie angażować. Publikując zdjęcia zegarów Kościoły na całym świecie wzywają do sprawiedliwości klimatycznej i natychmiastowej zmiany w myśleniu i działaniu. W tym roku ma to szczególne znaczenie w związku z kryzysem pandemicznym.
Wśród opublikowanych na stronie Ekumenicznej Sieci Współpracy na Rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej zdjęć znalazły się dwie wieże zegarowe z polskich kościołów luterańskich w Świdnicy i Rypinie. W ramach akcji dzwony Kościoła Pokoju będą biły 25 września od 11.55 do 12.00.”
/opr. red./