Strona główna 0_Slider Anioł kontra zasikane przejście w centrum Świdnicy

Anioł kontra zasikane przejście w centrum Świdnicy

2

Kolejny anioł, wzorowany na pucułowatych barkowych postaciach z malowideł i rzeźb w świdnickim Kościele Pokoju, pojawił się w przestrzeni publicznej. To już druga skrzydlata postać, która można odebrać jako artystyczny sprzeciw wobec bohomazów bezmyślnie kreślonych na murach i elewacjach, a także innych aktów wandalizmu.

Anioły wędrują po murach całego miasta za sprawą artysty plastyka Roberta Kukli. Te sympatyczne postaci są m.in. na ulicy Siostrzanej, Zamkowej i 8 Maja. Na początku września kolejny pojawił się w Zaułku Kupieckim, a w rękach dzierży żółtą kartkę, którą można interpretować jako sprzeciw wobec wandali. Robert Kukla do tego malunku się nie przyznał i odmówił komentarza. Widać jednak, że anielska misja trwa.

Anioł ze znakiem ostrzegającym przed zagrożeniem biologicznym pojawił się w Zaułku Świętokrzyskim. Przejście od lat jest zaniedbane, ale tym razem niekoniecznie chodzi o bohomazy na ścianie, ale o fetor, unoszący się tutaj za sprawą osób, które za daleko miały toalety. Wiecznie zasikane przejście jest niechlubną wizytówką centrum miasta razem z zapleczem – tymczasowym parkingiem i niedokończoną budową między Rynkiem a ulicą Różaną.

Od kilku lat wspólnoty mieszkaniowe sąsiadujące z Zaułkiem Świętokrzyskim zwracają się do miasta z wnioskami o wsparcie remontu przejścia prowadzącego z Rynku w kierunku ulicy Różanej. Już w marcu 2017 roku zwracano uwagę, że jest ono w tragicznym stanie i zagraża bezpieczeństwu ludzi. Podkreślano przy tym, że wspólnoty mieszkaniowe są niewielkie i nie ma szans, by zdołały zebrać dość pieniędzy na przeprowadzenie niezbędnych prac.

W maju 2019 roku wspólnota mieszkaniowa przy Rynku 23a zwróciła się z wnioskiem o udzielenie dotacji z przeznaczeniem na opracowanie ekspertyzy budowlanej stanu technicznego i bezpieczeństwa konstrukcji części kamienicy – przejścia bramnego nad ciągiem ulicy Świętokrzyskiej. – Podczas konserwatorskich badań stratygraficznych ścian i sklepień tzw. Zaułka Świętokrzyskiego prowadzonych w ramach planowanego, we współpracy Miasta ze wspólnotami mieszkaniowymi przy ul. Świętokrzyskiej 2 i Rynku 23a, kompleksowego remontu przestrzeni ulicy Świętokrzyskiej na odcinku od Rynku do granicy własności Miasta, ujawniono miejscami głębokie pęknięcia murów w obrębie sklepienia i ścian ogólnie dostępnego przejścia bramnego, będącego częścią kamienicy przy Rynku 23a – tłumaczyła Barbara Sawicka, pełnomocnik prezydenta ds. ochrony i konserwacji zabytków.

Jak wskazywano, konieczne jest niezwłoczne wykonanie ekspertyzy budowlanej, która ustali przyczynę spękań konstrukcji i wskaże metodę zabezpieczenia zabytku. Od jej wyników zależeć będą dalsze działania związane z rozpoczęciem remontu. Na przeprowadzenie stosownych badań z miejskiej puli środków przeznaczanych na remonty zabytków przekazano 9 tys. złotych. Kolejne 3 tys. złotych w tym roku trafiło do wspólnoty przy Świętokrzyskiej 2, które zostaną przeznaczone na opracowania dokumentacji remontu elewacji bocznej i tylnej kamienicy.

/mn, asz/

Poprzedni artykułWyczarowali mini ogród na zapyziałym podwórzu przy Równej [FOTO]
Następny artykułZnaleziona na polach Kaja szuka domu [Aktualizacja]