Strona główna 0_Slider Zielona strona Świdnicy. Park Kasprowicza

Zielona strona Świdnicy. Park Kasprowicza [FOTO]

1

Łączna powierzchnia świdnickich parków to 71 ha. Cztery z nich zajmuje Park im. Jana Kasprowicza, nazwany tak na cześć poety, patrona położonego tuż obok I Liceum Ogólnokształcącego.

Park ograniczony jest ulicami Sprzymierzeńców, Romualda Traugutta i Pionierów Ziemi Świdnickiej. Wcześniej znajdowały się tutaj cmentarze. Od 1879 roku chowani byli w tym miejscu zmarli pensjonariusze Domu Poprawczego. Bliżej ulicy Traugutta już w XVIII wieku istniał cmentarz katolicki. W roku 1928 nekropolia została zlikwidowana.

Na park składają się alejki, wytyczone prawdopodobnie jeszcze w czasie, gdy istniały tu cmentarze, plac zabaw i boisko. W 2005 roku z okazji 60-lecia I LO park otrzymał imię Jana Kasprowicza, co upamiętnia tablica umieszczona na kamiennym postumencie w pobliżu zejścia do szkoły.

W 2014 roku została przeprowadzona rewitalizacja. Zamontowano nowe oświetlenie, odnowione zostały alejki, wykonano zjazdy dla osób niepełnosprawnych, zamontowano nowe ławki, stojaki na rowery i kosze. W parku pojawiły się nowe nasadzenia, jednak nadal dominują okazałe drzewa. Prace wykonała wyłoniona w przetargu firma „Stańczyk” ze Świebodzic. Rewitalizacja kosztowała 1,1 miliona złotych, a środki w całości pochodziły z budżetu miasta.

W 2016 roku park zapełniły rzeźby, wykonane przez uczestników I Pleneru Ceramiczno-Fotograficznego. Plener zaczął się 7 czerwca, na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 6 wybitnych artystów ceramików z Australii, Czech, Japonii, Norwegii, Polski i Turcji, do których 23 czerwca dołączyło 12 fotografików, w tym wiele sław znanych świdnickiej publiczności choćby z Dni Fotografii.

Latem 2019 roku mieszkańcy alarmowali o fatalnym stanie, w jakim znalazł się park. W głębokich trawach i chwastach zniknęły ławki, kubły na śmieci i rzeźby. Taki stan tłumaczono obfitymi opadami.

W marcu 2020 roku z parku na zlecenie miasta usunięto 19 drzew.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski oraz archiwum