Strona główna 0_Slider “Tamte dni…”. Jak rodziła się Solidarność w Świdnicy. Wspomnienia opozycjonistów w niezwykłym...

“Tamte dni…”. Jak rodziła się Solidarność w Świdnicy. Wspomnienia opozycjonistów w niezwykłym dokumencie Jerzego Gaszyńskiego [VIDEO]

0

“Na wieść o wydarzeniach i strajkach w 1980 roku w sierpniu na Wybrzeżu również w Świdnicy 28 sierpnia odbył się strajk w PKS-ie…” – tak zaczynają się wspomnienia o protestach, które doprowadziły do narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność” w Świdnicy. Jak lokalnie rodził się ruch, który doprowadził do obalenia systemu totalitarnego w Polsce i dał impuls do zmian w całej Europie Środkowo-Wschodniej opowiadają ci, którzy 40 lat temu współorganizowali protesty. Wielu z nich zapłaciło wysoką cenę za wolnościowy zryw.

Od sierpnia do jesieni 1980 roku fala strajków przeszła przez całą Polskę. Protesty objęły największe zakłady w w Świdnicy i w nich po Porozumieniach Sierpniowych zaczęły powstawać organizacje związkowe. Dzisiaj przypominamy dokument, zrealizowany w 1996 roku przez Jerzego Gaszyńskiego, operatora, dziennikarza, twórcę pierwszego w historii Świdnicy portalu internetowego. To wyjątkowe nagranie. Część jego bohaterów już nie żyje. Z niektórymi będzie się można spotkać już dzisiaj, 31 sierpnia o godzinie 12.00 na świdnickim Rynku.