Strona główna 0_Slider Święto Wojska Polskiego w Świdnicy. W niedzielę piknik wojskowy na Osiedlu Młodych...

Święto Wojska Polskiego w Świdnicy. W niedzielę piknik wojskowy na Osiedlu Młodych [FOTO]

1

Złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim, otwarciem wystawy w wieży ratuszowej, a także wystawieniem warty honorowej przed Dębem Katyńskim na pl. św. Małgorzaty oraz w miejscu pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej zainaugurowało świdnickie obchody Święta Wojska Polskiego.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem “cudu nad Wisłą”, zakończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną. W tym roku mija sto lat od tego wydarzenia.

15 sierpnia na placu Grunwaldzkim w Świdnicy odbyła się miejska uroczystość, podczas której pod Pomnikiem Zwycięstwa samorządowcy, kombatanci, a także przedstawiciele służb mundurowych złożyli kwiaty. W sobotę nastąpiło również otwarcie wystawy “Ta polskość jest w nas, a serce wciąż bije dla Ciebie – Ojczyzno”. Do 14 września w świdnickiej wieży ratuszowej można podziwiać prace artystyczne świdniczanina Krzysztofa Dworenko-Dworkina.

Na szereg wydarzeń z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego zapraszają Obywatelski Ruch Patriotyczny i Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. W niedzielę, o godz. 13.00 w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych zostanie odprawiona msza św. z asystą wojskową. Na 14.30 zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Kompanię honorową wystawią Centrum Szkolenia Wojsk Lotniczych i Chemicznych z Wrocławia. W uroczystościach weźmie udział Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej odczytany zostanie Apel Poległych i zostanie oddana salwa honorowa.

O godzinie 15.30 na terenie przy kościele NMP Królowej Polski (obok Starej Plebani) rozpocznie się piknik wojskowy, w którym udział wezmą Wojska Obrony Terytorialnej, Wojskowa Komenda Uzupełnień z Kłodzka, 22 Karpacki Pułk Piechoty Górskiej z Kłodzka, Straż Graniczna z Kłodzka, Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni, Sowiogórskie Stowarzyszenie Strzeleckie, Firma ARPOL – producent racji żywnościowych dla wojska, Nadleśnictwo Świdnica, Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa Dolnego. W trakcie pikniku będzie wojskowa grochówka, kiełbaski z grilla, ciasto,kawa, herbata. Dodatkową atrakcja dla dzieci będą darmowe zjeżdżalnie – dmuchańce.

/opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński