Strona główna 0_Slider Spotkania, wystawy i uroczystości. Świdnickie obchody 40-lecia „Solidarności”

Spotkania, wystawy i uroczystości. Świdnickie obchody 40-lecia „Solidarności”

0

Otwarciem wystawy w Muzeum Dawnego Kupiectwa zainaugurowano świdnickie obchody 40-lecia porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. W poniedziałek dawni opozycjoniści wspominać będą wolnościowy zryw 1980 roku podczas spotkania na świdnickim Rynku. Na 31 sierpnia zapowiedziano również nabożeństwo pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca oraz otwarcie kolejnych dwóch wystaw.

Wystawa „40 lat Solidarności” w Muzeum Dawnego Kupiectwa

„40 lat Solidarności” w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Do 11 października 2020 roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy oglądać można wystawę „40 lat Solidarności”, która powstała w oparciu o zbiory księdza Tadeusza Farysia. Prezentowane są na niej liczne dokumenty, wydawnictwa drugiego obiegu i ulotki nazywane wtedy bibułami, drukowane i kolportowane przez działaczy „Solidarności”, za co w latach 70. XX w. i po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego groziła kara więzienia lub inne represje. Na wystawie znalazły się również fotografie i pamiątki okolicznościowe z tamtych lat, m.in. pierwsze numery „Tygodnika Solidarność”, „Monitora Dolnośląskiego”, czy wydawanej od maja 1989 r. „Gazety Wyborczej”. Cennym artefaktem obecnym na ekspozycji jest obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego.

Dla przybliżenia, zwłaszcza młodemu pokoleniu, klimatu tamtych czasów, Muzeum Dawnego Kupiectwa stworzyło ekspozycję w oparciu o nowoczesne środki przekazu: aranżację „podziemnej drukarni Solidarności”, kiosku z gazetami z lat 80. XX w., czy kącika płytowego z „zakazanymi piosenkami”.

Z wystawą można się zapoznać w godzinach otwarcia muzeum.

Dawni opozycjoniści zapraszają na świdnicki Rynek

Świdniccy działacze pierwszej Solidarności po raz kolejny będą wspominać zryw wolnościowy z 1980 roku. W rocznicę porozumień sierpniowych przed teatrem miejskim w Świdnicy odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie “Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980”, któremu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa. – Zapraszamy mieszkańców Świdnicy oraz wszystkich dawnych członków pierwszej Solidarności na to wydarzenie – zachęcają organizatorzy. Początek 31 sierpnia 2020 roku o godzinie 12.00.

Msza, złożenie kwiatów i okolicznościowe wystawy

W poniedziałek, 31 sierpnia o godz. 18.00 w świdnickiej katedrze odbędzie się msza święta pod przewodnictwem biskupa seniora Ignacego Deca, po zakończeniu której złożone zostaną kwiaty pod tablicą NSZZ „Solidarność”. Z kolei w piątek, 4 września o godz. 13.00 odbędzie się uroczystość na placu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Franciszkańskiej 18.

Wystawa „Ku wolności… Krótki rys historyczny NSZZ Solidarność Ziemi Świdnickiej” opowiada o początkach powstawania struktur świdnickich NSZZ „Solidarność”. Tekst jest wzbogacony o skany zdjęć archiwalnych, plakatów, ulotek, druków II obiegu. Prezentowana będzie w patio na drugim piętrze, w budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18. Prezentowana będzie od 31 sierpnia do 15 września, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wystawa „Kobiece twarze Solidarności” oparta jest na krótkich wspomnieniach wybranych bohaterek polskiego podziemia. To próba opowiedzenia o pozakadrowej obecności kobiet w historii “Solidarności”, ich zaangażowaniu w rozmaitą działalność na rzecz Związku. Prezentowana będzie na skwerze z dzikami przy budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18, od 31 sierpnia do 15 września.

/opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułJapończyk wygrywa czterogwiazdkowy konkurs w Strzegomiu [FOTO]
Następny artykułWypadek na „trzydziestce piątce”. Auto wypadło z drogi i uderzyło w drzewo