Otwarciem wystawy w Muzeum Dawnego Kupiectwa zainaugurowano świdnickie obchody 40-lecia porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. W poniedziałek dawni opozycjoniści wspominać będą wolnościowy zryw 1980 roku podczas spotkania na świdnickim Rynku. Na 31 sierpnia zapowiedziano również nabożeństwo pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca oraz otwarcie kolejnych dwóch wystaw.
![](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2020/08/solidarnosc-wystawa-29-08-2020-18.jpg)
„40 lat Solidarności” w Muzeum Dawnego Kupiectwa
Do 11 października 2020 roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy oglądać można wystawę „40 lat Solidarności”, która powstała w oparciu o zbiory księdza Tadeusza Farysia. Prezentowane są na niej liczne dokumenty, wydawnictwa drugiego obiegu i ulotki nazywane wtedy bibułami, drukowane i kolportowane przez działaczy „Solidarności”, za co w latach 70. XX w. i po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego groziła kara więzienia lub inne represje. Na wystawie znalazły się również fotografie i pamiątki okolicznościowe z tamtych lat, m.in. pierwsze numery „Tygodnika Solidarność”, „Monitora Dolnośląskiego”, czy wydawanej od maja 1989 r. „Gazety Wyborczej”. Cennym artefaktem obecnym na ekspozycji jest obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego.
Dla przybliżenia, zwłaszcza młodemu pokoleniu, klimatu tamtych czasów, Muzeum Dawnego Kupiectwa stworzyło ekspozycję w oparciu o nowoczesne środki przekazu: aranżację „podziemnej drukarni Solidarności”, kiosku z gazetami z lat 80. XX w., czy kącika płytowego z „zakazanymi piosenkami”.
Z wystawą można się zapoznać w godzinach otwarcia muzeum.
Dawni opozycjoniści zapraszają na świdnicki Rynek
Świdniccy działacze pierwszej Solidarności po raz kolejny będą wspominać zryw wolnościowy z 1980 roku. W rocznicę porozumień sierpniowych przed teatrem miejskim w Świdnicy odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie “Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980”, któremu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa. – Zapraszamy mieszkańców Świdnicy oraz wszystkich dawnych członków pierwszej Solidarności na to wydarzenie – zachęcają organizatorzy. Początek 31 sierpnia 2020 roku o godzinie 12.00.
Msza, złożenie kwiatów i okolicznościowe wystawy
W poniedziałek, 31 sierpnia o godz. 18.00 w świdnickiej katedrze odbędzie się msza święta pod przewodnictwem biskupa seniora Ignacego Deca, po zakończeniu której złożone zostaną kwiaty pod tablicą NSZZ „Solidarność”. Z kolei w piątek, 4 września o godz. 13.00 odbędzie się uroczystość na placu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Franciszkańskiej 18.
Wystawa „Ku wolności… Krótki rys historyczny NSZZ Solidarność Ziemi Świdnickiej” opowiada o początkach powstawania struktur świdnickich NSZZ „Solidarność”. Tekst jest wzbogacony o skany zdjęć archiwalnych, plakatów, ulotek, druków II obiegu. Prezentowana będzie w patio na drugim piętrze, w budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18. Prezentowana będzie od 31 sierpnia do 15 września, w godzinach otwarcia biblioteki.
Wystawa „Kobiece twarze Solidarności” oparta jest na krótkich wspomnieniach wybranych bohaterek polskiego podziemia. To próba opowiedzenia o pozakadrowej obecności kobiet w historii “Solidarności”, ich zaangażowaniu w rozmaitą działalność na rzecz Związku. Prezentowana będzie na skwerze z dzikami przy budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18, od 31 sierpnia do 15 września.
/opr. mn/
fot. Dariusz Nowaczyński