Strona główna Temat dnia Rośliny prawdziwe i sztuczne w akwarium

Rośliny prawdziwe i sztuczne w akwarium

0
Zakładając akwarium, możemy mieć dylemat, czy postawić na rośliny prawdziwe czy sztuczne. W dobrych sklepach zoologicznych czy akwarystycznych bez problemu znajdziemy bardzo szeroką ofertę roślin sztucznych, które imitują prawdziwe w sposób doskonały, dlatego przed kupnem konkretnego egzemplarza warto zastanowić się nad tym, na jakiej dekoracji nasze akwarium zyska najwięcej. Które rośliny warto wybrać do naszego zbiornika?
Rośliny prawdziwe
Rośliny prawdziwe mają bardzo wiele zalet w akwarium. Przede wszystkim, odpowiadają za szereg ważnych procesów, jakie zachodzą w zamkniętym ekosystemie w zbiorniku, dzięki czemu zachowana jest równowaga w chemii wody. Rośliny pochłaniają z wody dwutlenek węgla a produkują tlen, co sprawia, że pierwszego nie jest za dużo, a drugiego za mało. Poza tym, rośliny biorą również udział w tak zwanym obiegu azotowym w akwarium, redukując poziom azotanów w wodzie, co sprawia, że łatwiej jest nam utrzymać jej odpowiednie parametry. Rośliny mogą również stanowić element diety naszych rybek, są również miejscem ich siedliska, a przede wszystkim – są niesamowitą ozdobą, która żyje, rośnie i się zmienia, a wraz z tym procesem zmienia się także sam wygląd naszego zbiornika. Rośliny prawdziwe mogą być wyjątkowo korzystne w zbiornikach mniejszych, które przez mniejszą pojemność łatwiej wytrącane są z równowagi.

Minusami roślin prawdziwych jest chociażby fakt, że trzeba je pielęgnować. Nawożenie, podcinanie czy przesadzanie mogą być dodatkowym obowiązkiem przy takich ozdobach. Rośliny wymagają również precyzyjnych warunków świetlnych, które umożliwią im optymalny rozwój, co musimy wziąć pod uwagę, projektując akwarium.
Rośliny sztuczne
Rośliny sztuczne w niczym nie ustępują tym prawdziwym, jeśli chodzi o wygląd. W sklepach znajdziemy świetne imitacje prawdziwych roślin, które pod wodą są praktycznie nie do odróżnienia, co czyni z nich piękne ozdoby. Dodatkowo, rośliny sztuczne nie wymagają wielu czynności pielęgnacyjnych – nie muszą być podcinanie lub nawożone, a ich czyszczenie jest proste i szybkie. Sztuczne rośliny nie obumierają, a ich trwałość jest bardzo długa. Są bezpieczne do kontaktu w wodą i nie zmieniają jej chemii.

Minusem takich ozdób jest fakt, że w żaden sposób nie przyczyniają się one do usuwania dwutlenku węgla z wody, nie biorą udział w żadnych procesach chemicznych zachodzących w zbiorniku, przez co mogą być nieodpowiednie dla akwariów niewielkich, których balans bardzo łatwo zaburzyć.

Które lepsze?
Do naszego akwarium warto wybrać ozdoby, które będą pięknie się prezentować i pomogą nam w zachowaniu równowagi w zbiorniku. Nieoceniona jest wartość roślin prawdziwych, dlatego jeśli możemy, warto się na nie zdecydować. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dobrać do nich również rośliny sztuczne.
/Artykuł sponsorowany/
Poprzedni artykułJeździeckie gwiazdy ponownie w Morawie
Następny artykułProgram „Polecam PANEK”