Strona główna Wydarzenia Praca zdalna — dla kogo takie rozwiązanie jest najlepsze?

Praca zdalna — dla kogo takie rozwiązanie jest najlepsze?

0
Praca zdalna to dla niektórych spełnienie marzeń, a dla innych — prawdziwy koszmar. Co pomaga w pracy zdalnej i jakie cechy powinna mieć osoba, która planuje pracować w zaciszu własnego domu?

Praca zdalna jest takim rodzajem pracy, który można wykonywać przez internet, z dowolnego miejsca na świecie — najczęściej z własnego domu. Niektórzy wybierają życie podróżnika i wówczas mogą wykonywać swoje zadania, leżąc na egzotycznej plaży lub popijając herbatę w górskim schronisku. Takie osoby nazywa się cyfrowymi nomadami i choć ich tryb życia jest pociągający, wiele osób przyznaje, że nie potrafiłoby funkcjonować w taki sposób.

W tym roku epidemia koronawirusa pokazała, że praca z domu może być naszą przyszłością i coraz więcej firm decyduje się na delegowanie zadań pracownikom zdalnym. Jeśli jesteś w grupie osób, które marzą o pracy przez internet, bez konieczności stawiania się w biurze na osiem godzin dziennie, sprawdź, jakie zawody umożliwiają taki tryb życia i jakie cechy powinien mieć pracownik zdalny lub freelancer.

Zawody, które umożliwiają pracę zdalną…
Większość prac, które da się wykonać na komputerze i przekazać innym za pośrednictwem internetu, może być wykonywana z dowolnego miejsca. W ten sposób pracują zarówno freelancerzy, którzy samodzielnie szukają swoich klientów i nie wiążą się na stałe z jednym miejscem pracy, jak i pracownicy na etacie, którzy wykonują różne zadania, często korzystając z komputerów służbowych i specjalistycznych systemów.

Jakie zawody umożliwiają pracę zdalną? Najczęściej z domu pracują programiści, copywriterzy, osoby obsługujące social media lub sprzedaż internetową, tłumacze (wykonujący np. tłumaczenia książek lub specjalistyczne tłumaczenia umów takie jak w ofercie kolodziej-albion.com.pl), graficy, korektorzy, księgowi, architekci. Coraz częściej do internetu przenoszą się zawody wymagające kontaktu z drugim człowiekiem — coaching, nauka języków obcych, korepetycje lub terapie psychologiczne mogą odbywać się za pośrednictwem komunikatorów.

Równocześnie cały czas powstają nowe zawody, odpowiadające na potrzeby szybko zmieniającej się rzeczywistości. Jednym z przykładów może być praca wirtualnej asystentki, która odpowiada za m.in. organizację pracy i kontakt z klientami. Pomysłem na pracę zdalną może być także tworzenie stron internetowych, rozwijanie serwisów lub blogów, pozycjonowanie stron lub tworzenie i prowadzenie szkoleń. Aby jednak nasz plan na pracę okazał się strzałem w dziesiątkę, potrzebujemy jeszcze czegoś — cech i nawyków, które sprawią, że nasza praca będzie skuteczna, wydajna i zorganizowana.

…i cechy charakteru, które ją ułatwiają!
Bez względu na to, czy chcesz zostać księgowym pracującym zdalnie, czy planujesz wykonywać tłumaczenia umów dla dużych firm, potrzebujesz podobnych cech. Niektórzy mają je „z natury”, innym udaje się je wypracować. Warto jednak pamiętać, że musimy wykazać chęć do pracy nad sobą, odpowiedzialność i rzetelność. Wbrew pozorom praca zdalna jest znacznie trudniejsza niż ta wykonywana w biurze i wymaga dobrej samodyscypliny.

W pracy wykonywanej z domu bardzo pomocna jest doskonała organizacja. Często brakuje szefa, który każe nam wykonać kolejno poszczególne zadania czy choćby dopilnuje, abyśmy stawili się na swoim stanowisku na czas. Praca zdalna daje wiele swobody, ale ta złudna przestrzeń i poczucie wolności może doprowadzić do zapominania o ważnych terminach lub ciągłego odkładania pracy na później (a później pospiesznego nadrabiania zaległości).

Jeśli marzysz o pracy zdalnej, powinieneś nieustannie uczyć się i rozwijać zarówno w swojej dziedzinie, jak i pokrewnych tematach. W wielu branżach przydaje się także kreatywność, łatwość nawiązywania kontaktów, znajomość języków obcych oraz uważne śledzenie trendów lub nowinek. Przydatna jest także cierpliwość, dyscyplina, umiejętność zarządzania sobą w czasie oraz dawka pewności siebie, która sprawi, że zaufamy swojej intuicji i nie będziemy potrzebować potwierdzenia od szefa lub przełożonego.

Praca zdalna może stać się wspaniałą przygodą dla każdego, kto potrafi mądrze wykorzystać wolność i przestrzeń, którą ona stwarza. Jest trudnym i często samotniczym zajęciem, czasem próbą charakteru, ale to rozwiązanie, które potrafi dać wiele satysfakcji i umożliwić rozwinięcie skrzydeł. Jeśli wahasz się, czy to sposób na życie, który sprawdzi się w Twoim przypadku, może warto po prostu spróbować?

/Artykuł sponsorowany/