Strona główna 112 Policja apeluje: motocyklisto, rowerzysto – bądź bezpieczny na drodze!

Policja apeluje: motocyklisto, rowerzysto – bądź bezpieczny na drodze!

5

Jednoślady zyskują coraz większą popularność. Motocykl i rower to nie tylko codzienny środek transportu, którym można poruszać się do pracy lub na zajęcia – jest to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. – Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru czy motocykla, poruszając się tymi pojazdami należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przestrzeganie przepisów prawa, życzliwość w stosunku do innych, brak agresji mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym – przypominają policjanci z Komendy Głównej Policji.

Od 1 stycznia do 31 lipca w 1226 wypadkach z udziałem motocyklistów śmierć poniosło 150 osób, a 1105 zostało rannych. W stosunku do tego samego okresu roku 2019 odnotowano mniej wypadków o 343, zabitych o 18, rannych o 330. Statystyki z ostatnich tygodni wskazują jednak, że niemal każdego dnia dochodzi do groźnego zdarzenia z udziałem motocyklisty. – Do około 50% wypadków, w których poszkodowani są motocykliści lub ich pasażerowie, przyczyniają się inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu – wskazują policjanci. Jak dodają, najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów są: nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu.

Kolejną grupą niechronionych uczestników ruchu są rowerzyści. Od początku roku do 31 lipca uczestniczyli oni w 2075 wypadkach, w których zginęło 127 osób, a 1891 zostało rannych. W stosunku do tego samego okresu roku 2019 odnotowano mniej wypadków o 334, liczba rannych spadła o 297, jednak wzrosła liczba zabitych o 4. – Podobnie jak w przypadku motocyklistów do większości zdarzeń z udziałem rowerzystów dochodzi głównie z winy kierujących samochodami osobowymi, przede wszystkim z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wyprzedzania. Najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez rowerzystów są: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu – wyliczają funkcjonariusze.

Komenda Główna Policji zaapelowała więc o do kierujących jednośladami o stosowanie się do przepisów, a także wzmożoną ostrożność. – Kierujący pojazdem musi mieć świadomość, że odpowiada za swoje życie, jak również za życie i zdrowie innych. Lekkomyślność, brawura i ryzykowne zachowania mogą prowadzić do tragedii. Przestrzeganie przepisów prawa, życzliwość w stosunku do innych, brak agresji mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Należy również pamiętać o obserwacji drogi oraz jej otoczenia. Taka postawa dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego – przypominają policjanci.

/KGP, opr. mn/