Strona główna 0_Slider Orkiestra wojskowa i pokazy w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Orkiestra wojskowa i pokazy w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej [PROGRAM]

13

Święto Polskich Sił Zbrojnych i setna rocznica Bitwy Warszawskiej będą miały w tym roku bogatą oprawę. 15 sierpnia w Dzierżoniowie, a 16 sierpnia w Świdnicy będzie można uczestniczyć w licznych wydarzeniach, na które zapraszają Obywatelski Ruch Patriotyczny i Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne.

Od 1992 roku w rocznicę bitwy warszawskiej 15 sierpnia obchodzone jest Święto Polskich Sił Zbrojnych. W ostatnich latach w Świdnicy miało ono wymiar symboliczny. Po mszy św. w katedrze uczestniczy szli pod Pomnik Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim, gdzie składano wieńce. W tym roku, w związku ze stuleciem bitwy, Obywatelski Ruch Patriotyczny i Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, przygotowały znacznie bogatszy program, a świętowanie odbędzie się w dwóch sąsiadujących miastach – Dzierżoniowie i w Świdnicy.

W Świdnicy w niedzielę 16 sierpnia o godzinie 11.00 zostanie wystawiona warta honorowa przed Dębem Katyńskim na placu św. Małgorzaty, a pół godziny później przy miejscu pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej. O 13.00 w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych zostanie odprawiona msza św. z asystą wojskową. Na 14.30 zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Kompanię honorową wystawią Centrum Szkolenia Wojsk Lotniczych i Chemicznych z Wrocławia. W uroczystościach weźmie udział Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej  odczytany zostanie Apel Poległych i zostanie oddana salwa honorowa. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe buttony.

O 15.15 na promenadzie kardynała Wyszyńskiego rozpocznie się piknik wojskowy, w którym udział wezmą Wojska Obrony Terytorialnej, Wojskowa Komenda Uzupełnień z Kłodzka, 22 Karpacki Pułk Piechoty Górskiej z Kłodzka, Straż Graniczna z Kłodzka, Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni, Sowiogórskie Stowarzyszenie Strzeleckie, Firma ARPOL – producent racji żywnościowych dla wojska, Nadleśnictwo Świdnica, Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa Dolnego.

/opr. asz/