Strona główna 0_Slider Niezwykłe odkrycie w kościele w Pastuchowie

Niezwykłe odkrycie w kościele w Pastuchowie

2

Podczas prac konserwatorskich w kościele w Pastuchowie (gmina Jaworzyna Śląska) spod warstw farby wyłoniły się malowidła, wykonane przez średniowiecznych artystów prawdopodobnie w XV wieku.

Zdjęcie kościoła wikipedia

Kościół pw. św. Barbary został wzniesiony w 1250 roku na krańcu wsi przy skrzyżowaniu dróg na Czechy i Piotrowice. Wzmianki o świątyni pojawiły się po raz pierwszy w 1313 roku. W XVIII wieku kościół został rozbudowany, a w latach 70. XX wieku przeszedł remont.

 O odkryciu malowideł z XV wieku poinformowali burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza konserwator Katarzyna Brzozowska oraz ks. proboszcz Wiesław Ignatowicz. – Po oczyszczeniu malowideł i uzupełnieniu ubytków zostaną poddane gruntownej rekonstrukcji – informuje burmistrz.

Fragment średniowiecznego malowidła odkrytego na sklepieniu prezbiterium. Jest to napis o gotyckim kroju pisma, dzięki czemu możemy domyślać się czasu powstania malowideł na późny gotyk (XV wiek). Ciekawe, jaką sentencję zawarli średniowieczni mieszkańcy wsi na sklepieniu swojego kościoła?

Wić roślinna zachowana w łuku absydy.

Fragment malowidła w sklepieniu absydy z zachowanymi szatami i ręką postaci. Prawdopodobnie jest to większe malowidło obejmujące całe sklepienie absydy.

/opr. red./
Zdjęcia i opisy Katarzyna Brzozowska