Strona główna Wydarzenia Łazienka w stylu skandynawskim. Czym charakteryzuje się dobry, skandynawski design?

Łazienka w stylu skandynawskim. Czym charakteryzuje się dobry, skandynawski design?

0
Łazienki w stylu skandynawskim stały się w ciągu ostatnich lat niezwykle popularne, również u nas. Tego rodzaju przestrzenie projektowane są dziś przez uznanych architektów wnętrz, a wytwórcy mebli dostarczają na rynek meble łazienkowe idealnie wpisujące się w styl skandynawski. Czym w zasadzie jest ten styl i jak urządzić łazienkę, żeby nadać jej skandynawski charakter?
 
 
Czym charakteryzuje się skandynawski design?
Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Niektórym osobom styl ten może wydawać się (i czasem tak właśnie jest) nieco zbyt zimny i nieprzyjazny. Jednak dla innych jest on wręcz kwintesencją zaspokojenia najprostszych potrzeb ludzkich, jak na przykład potrzeba bezpieczeństwa – wspomina ekspert ds. projektowania ze sklepu tanialazienka.com.
 
Jakie są najważniejsze cechy tego stylu?
 
1. Minimalizm
Najistotniejszy jest jednak minimalizm, czyli takie podejście, które charakteryzuje się ograniczeniem rzeczy, do tego co absolutnie niezbędne. W skandynawskiej łazience trudno szukać niepotrzebnych ozdób czy rzeczy, które byłyby w jakikolwiek sposób zbędne.
 
2. Prostota
To samo dotyczy formy. W tego typu przestrzeniach przede wszystkim liczy się prostota. Tak na przykład dominującym kolorem jest z reguły biel. Również w tym przypadku wybór takiej kolorystyki ma znaczenie praktyczne. Skandynawia, która leży nieco bardziej na północ niż Polska ma znacznie mniejszy dostęp do światła słonecznego. Wybór bieli jest więc tu rozwiązaniem, które pozwala na rozświetlenie łazienki i sprawienie, że jest bardziej przyjazna.
 
3. Jasne kolory
Wiele osób decyduje się również na inne kolory, ale zawsze są one bardzo jasne. W polskich warunkach warto sobie zadać pytanie o to, czy nie lepiej byłoby na nasze potrzeby taką kolorystykę nieco zmodyfikować, by lepiej ją dostosować do lokalnych warunków. Wydaje się, że właśnie takie rozwiązanie byłoby najbardziej zgodne z założeniami skandynawskiego minimalizmu.
 
4. Naturalność
Kolejnym, ważnym wyznacznikiem skandynawskiego stylu w urządzaniu łazienek (choć oczywiście nie tylko łazienek, ale również całego domu) jest dążenie do naturalności. W przestrzeniach urządzonych według skandynawskich zasad próżno szukać na przykład mebli w kolorach innych niż naturalne. Bardzo popularne są za to na przykład meble łazienkowe wykonane z naturalnego dębu, brzozy czy sosny – czyli drzew, które rosną na półwyspie skandynawskim.
 
 
Co powinna mieć łazienka w skandynawskim stylu?
Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie elementy wyposażenia i wystroju powinny znaleźć się w łazience, która została urządzona w stylu skandynawskim. Bardzo charakterystyczne są tu na przykład proste, całkowicie odkryte szafki łazienkowe. Tego rodzaju wybór bynajmniej nie skłania Skandynawów do ustawiania na szafkach dużej ilości ozdób i bibelotów (jak to nieraz bywa w łazienkach w naszym kraju).
 
Meble takie mają być przede wszystkim przejrzyste, a całość uporządkowana. Wszystko, co na nich jest, powinno być pod ręką i we właściwych miejscach. Raczej nie znajdą się tam rzucające się w oczy przedmioty, wprost przeciwnie – w skandynawskich łazienkach bardzo popularny jest tzw. white total look, czyli styl, w którym wszystko, od sufitu, do podłogi, łącznie z wyposażeniem jest po prostu białe.
 
Łazienka w stylu skandynawskim powinna być wyposażona przede wszystkim w rozwiązania praktyczne. Ustawienie w niej bardzo prostej szafki pod umywalkę jak najbardziej wpisuje się w ten styl. Warto jednak pamiętać, że szafka taka nie powinna sama w sobie pozostać raczej niewidoczna, a jeżeli ma być w jakikolwiek sposób ozdobna, to powinien on być jak najbardziej subtelny.
 
Czego należy unikać przy projektowaniu wnętrza inspirowanego Skandynawią?
Przede wszystkim w łazience, w której zaplanowano wystrój w stylu skandynawskim nie powinna znaleźć się zbyt duża liczba dekoracji, a na pewno nie ma w niej miejsca na dekoracje mocno rzucające się w oczy. To nie oznacza jednak, że skandynawska łazienka musi być nudna. Po prostu ozdoby są tutaj o wiele bardziej subtelne.
 
Planowanie takiej łazienki warto zacząć od podstaw. Kafle ułożone na ścianach i podłodze powinny być jasne i jednolite. Dopuszczalne są delikatne wzory geometryczne, ale raczej takie, które uzyskuje się dzięki odpowiedniej strukturze niż malowaniu. Świetną ozdobą skandynawskiej łazienki może być na przykład lustro, ale nie takie w ozdobnej ramie, ale raczej proste, zaakcentowane prostą, ciemną ramą kontrastującą z taczającą ją ścianą.
 
Czy skandynawski styl to styl pasujący do hygge?
Warto zadać sobie jeszcze jedno pytanie – Czy skandynawski sposób urządzania łazienek pasuje do duńskiego stylu hygge? – Biorąc pod uwagę, że kulturowo Dania jest zdecydowanie częścią Skandynawii, to można tutaj dać tylko jedną odpowiedź. Hygge na pierwszy rzut oka może wydawać się zdecydowanie inny, ale opiera się na bardzo podobnych, wspólnych dla wszystkich nurtów stylu skandynawskiego założeniach – uzupełnia ekspert ze sklepu tanialazienka.com.
 
Jest minimalistyczny i związany z dążeniem do ograniczenia tego, co niepotrzebne. Jednak o ile klasyczny styl skandynawski może wydawać się zimny, albo wręcz sterylny, to hygge jest znacznie cieplejszy i sprawiający wrażenie domowości. Pomysły rodem z hygge na pewno będą doskonałym uzupełnieniem, dzięki któremu skandynawska łazienka może stać się odrobinę bardziej przytulna.
 
/Artykuł sponsorowany/