Strona główna 0_Slider Jaki będzie nowy rok szkolny? Rozpoczęcie w reżimie sanitarnym

Jaki będzie nowy rok szkolny? Rozpoczęcie w reżimie sanitarnym

0

W różnych godzinach i raczej na otwartej przestrzeni, jeśli tylko pogoda pozwoli. Tak ma wyglądać rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Świdnickie szkoły powoli publikują harmonogramy i przygotowują się na naukę w reżimie sanitarnym. – Nie będzie łatwo – mówi Alicja Matysik, dyrektorka SP nr 2 w Świdnicy.

5 sierpnia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ogłosił decyzje o powrocie dzieci do szkół od 1 września. Wewspółpracy z Glównym Inspektorem Sanitarnym powstał ogólny zarys wytycznych. Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Dodatkowo wskazano 3wariany nauczania, o których będzie mógł decydować dyrektor szkoły w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym. Obok stacjonarnego nauczania wskazana jest możliwość kształcenia hybrydowego (łączenie nauki stacjonarnej ze zdalną) i wyłącznie nauczania zdalnego.

Do połowy sierpnia minister edukacji miał przedstawić szkołom szczegółowe wytyczne. Na razie pełnego dokumentu na stronach MEN nie ma. – Otrzymujemy droga elektroniczną kolejne wytyczne, na podstawie których opracujemy nowe procedury. Na razie jeszcze nie było wspólnego spotkania dyrektorów – mówi Alicja Matysik. Zdaniem dyrektorki SP 2 spełnienie wymagań, zwłaszcza w kwestii zachowania dystansu, będzie niezwykle trudne. – Mam świadomość odpowiedzialności, spoczywającej na dyrektorach, ale zdobyliśmy doświadczenie w ostatnich miesiącach poprzedniego roku szkolnego i na pewno przyda nam się ono ogromnie w tym roku.

Dyrektorka dodaje, że żaden z nauczycieli nie zgłaszał dotąd zastrzeżeń związanych z powrotem nauki stacjonarnej. – Bardzo nam zależy, by dzieci i młodzież mogła spotykać się w szkole. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla uczniów rozpoczynających naukę. Dzieci powinny poznać swoją nauczycielkę, oswoić się z budynkiem poznać kolegów – dodaje dyrektorka. W szkole trwają przygotowania na przyjecie dzieci. Naukę w “dwójce” rozpocznie o 120 uczniów więcej niż przed rokiem.

Szkoły już ogłaszają harmonogramy rozpoczęcia roku szkolnego. Poszczególne roczniki będą spotykały się o różnych godzinach. We wszystkich szkołach dzieciom może towarzyszyć tylko jeden opiekun, wyposażony w maseczkę do osłony nosa i ust.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński