Strona główna Temat dnia Jak wybrać firankę do kuchni nowoczesnej?

Jak wybrać firankę do kuchni nowoczesnej?

0
Firanki do nowoczesnej kuchni – jakie powinny być, żeby wpisały się w konwencję wnętrza dwudziestego pierwszego wieku? Sprawdź, czym się kierować, wybierając firany do kuchni.

Nowoczesna kuchnia – co to znaczy
Nowoczesność można definiować na kilka sposobów. W przypadku kuchni najczęściej pierwszą myślą jest wyposażenie zawierające wszelkie udogodnienia (np. łączność z internetem) pozwalające na sprawną pracę bez wysiłku. Jednak przy dekorowaniu okna nie będziemy się zastanawiali nad kuchenkę, zmywarką i robotem. Zamiast tego rozejrzyjmy się nieco po wnętrzu. Jeśli jest zaaranżowane w jasnych kolorach, z dyskretnymi dodatkami, nie ma w nim przepychu i niepotrzebnych ozdób, a dekoracyjne dodatki sprawiają wrażenie lekkich, to z pewnością mamy do czynienia z nowoczesną kuchnią. Gdybyśmy chcieli zdefiniować styl nowoczesnej kuchni, to można wybrać kilka: skandynawski (obecny we wnętrzach od lat, ale wciąż modny), industrialny, glamour czy nowoczesny, czyli bez ciężkich ozdób i grubych tkanin. Z nowoczesną kuchnią na pewno nie pogodzi się styl rustykalny, vintage lub prowansalski.

Firany do kuchni nowoczesnej – jak dobrać tkaninę
Skoro wiemy już, że nowoczesna kuchnia stawia na lekkie, minimalistyczne dodatki, powinniśmy iść w tym samym kierunku, wybierając tkaninę na firany. Nie ma sensu sięgać po gęsto pleciony, oryginalny żakard, nawet jeśli uznamy, że jest dekoracyjny. Raczej powieśmy go w tradycyjnie urządzonej sypialni. W nowoczesnej kuchni lepiej sprawdzi się tiul lub niegniotąca markizeta. Dobrym wyborem będzie też mikrowłókno, bo to tkanina bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Lepiej nie decydować się na jedwab, który, chociaż bardzo stylowy i zwiewny, w kuchni może być kłopotliwy. Pranie jedwabiu wymaga niskich temperatur i specjalistycznych detergentów, a usuwanie tłustych plam jest bardzo trudne.

Firany do nowoczesnej kuchni – jak dobrać kolor
Jeśli chodzi o kolor firanek, zawsze można sięgnąć po klasyczną biel i w żadnym wypadku nie będzie to błędem. Tyle że biel nie jest jedynym rozwiązaniem. Rozejrzyjmy się po kuchni, sprawdźmy jaki kolor w niej dominuje, w jakich barwach prezentują się dodatki. To one powinny być wyznacznikiem koloru firan, bo dekoracje okienne to także dodatek.

Białe firany gotowe możemy kupić praktycznie w każdej chwili, z kolorowymi nie jest tak łatwo. Tu na szczęście z pomocą przychodzi usługa szycia firan na wymiar, dlatego wybierając kolor firanek do kuchni, nie powinniśmy się kierować jego dostępnością. Oferta sklepów internetowych jest bardzo duża i na pewno uda się znaleźć ten wymarzony. Jeśli w kuchni wiszą zasłony, to firanki co do zasady muszą być od nich przynajmniej o dwa tony jaśniejsze. W nowoczesnych kuchniach widuje się raczej jasne firanki, poza klasyczną bielą dominuje beż, écru, cytrynowa żółć (zwłaszcza we wnętrzach skandynawskich) oraz pastele. W dużej, dobrze doświetlonej kuchni, można powiesić nieco ciemniejsze firanki.

Firany do nowoczesnej kuchni – jak upiąć
Sposób upinania firan w nowoczesnej kuchni nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Jeśli urządzamy wnętrze zgodnie z duchem minimalizmu, także firanka musi się wpisać w ten trend. Obecnie bardzo modne są marszczenia firan i warto się tej mody trzymać, bo nadaje wnętrzom stylowego i nowoczesnego wyglądu. Jednocześnie kierując się minimalną ilością ozdób, zadbajmy, by marszczyć firany w niedużym stopniu, tworząc z tkaniny grube, pionowe fale.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOd czego zależy cena zabiegu wszycia esperalu we Wrocławiu?
Następny artykułUrządzamy nowoczesny salon z aneksem kuchennym 20 m2