Strona główna Wydarzenia Faktoring – czy warto z niego skorzystać?

Faktoring – czy warto z niego skorzystać?

0

Faktoring jest usługą, z której korzysta obecnie coraz więcej przedsiębiorców. Często to właśnie dzięki takiemu wsparciu możliwe jest utrzymanie ciągłości finansowej firmy. Jakie korzyści zapewnia faktoring? Na czym dokładnie polega? 

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, doskonale wie, jak wiele obowiązków jest na co dzień na głowie przedsiębiorcy. Aby firma prosperowała właściwie, konieczne jest dopilnowanie wielu bardzo ważnych kwestii. Jedną z nich jest oczywiście odpowiedni kontakt z klientami. Nawiązanie długotrwałych relacji jest w tym przypadku jednym z czynników decydujących o sukcesie firmy. Z tego też powodu, tak wielu przedsiębiorców przystaje na częste wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Przede wszystkim jest to bowiem opcja niezwykle korzystna dla klientów. Tym samym zwiększa ona atrakcyjność naszych usług. Jednakże brak jednoczesnego wpływu pieniężnego z wydaniem towaru może zaburzyć ciągłość finansową firmy. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które może pomóc nam tego uniknąć. Jest nim chociażby faktoring. Kiedy warto z niego skorzystać? Jakie są rodzaje faktoringu?

Faktoring — co to jest?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak działa faktoring. To usługa, która najczęściej oferowana jest przez specjalistyczne firmy faktoringowe. Mimo że sama nazwa brzmi dość tajemniczo, to zasada działania jest tu prosta. Przede wszystkim, musimy wiedzieć, że faktoring dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy przy sprzedaży towarów wystawiają faktury z odroczonym terminem spłaty. W praktyce oznacza to, że klient dokonuje opłaty dopiero w ustalonym terminie, który często wynosić może nawet kilka tygodni. Tym samym sprzedajemy, ale nie otrzymujemy zapłaty. Faktoring natomiast pozwala uniknąć nam sytuacji, w której najzwyczajniej płynność finansowa firmy zostałaby przerwana. A o to w takiej sytuacji nietrudno.

Faktoring polega na odsprzedaniu faktury z odroczeniem spłaty firmie faktoringowej. Przedsiębiorca otrzymuje daną kwotę bez konieczności czekania. Odzyskaniem zapłaty natomiast zajmuje się już firma faktoringowa. Dzięki temu możliwe jest zachowanie płynności, co umożliwia na regulowanie różnego rodzaju zobowiązań, czy inwestowanie w dalszą produkcję towarów.

Jakie są rodzaje faktoringu?
Warto wiedzieć, że wyróżnia się różne rodzaje faktoringu. Można podzielić je na wiele sposobów. Przede wszystkim rozróżnia się faktoring pełny i niepełny, gdzie ważną kwestią jest odpowiedzialność związana z wypłacalnością kontrahenta. Innym kryterium podziału, jest miejsce siedziby klientów. W tym przypadku występuje faktoring eksportowy i importowy. Jak łatwo się zresztą domyślić, faktoring eksportowy dotyczy współpracy z podmiotami zagranicznymi, importowy zaś z krajowymi.

/Artykuł sponsorowany/