Strona główna 0_Slider Ciemno, pył i dziury. Koszmar w sąsiedztwie kopalni

Ciemno, pył i dziury. Koszmar w sąsiedztwie kopalni [FOTO]

0

Na drodze zostały tylko pozostałości kostki brukowej, reszta wysypana jest kruszywem. Nie ma chodnika, nie ma ani jednej lampy, a kopalnia działa nieopodal ich domów. Mieszkańcy Czernicy w gminie Dobromierz od lat bez skutku proszą o pomoc.

Kilka budynków w Czernicy stoi w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni. Nie są oddzielone żadnym pasem zieleni, a po i tak zrujnowanej drodze jeżdżą ciężkie samochody. – W suche dni wzbijają tumany pyłu, który wpada do domów, a w deszczowe droga jest pełna dziur wypełnionych wodą. Na dodatek tuż obok jest bocznica kolejowa. W nocy panują u nas ciemności. Nie ma ani jednej lampy ulicznej – wylicza pan Łukasz i dodaje, że mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do wójta gminy Dobromierz z prośbą o naprawę drogi i ustawienie choćby kilku lamp. – Najlepsze byłyby solarne – podkreśla mieszkaniec. – Nikt nas nie traktuje poważnie, w upały nawet nikt nie pomyśli, by polać drogę wodą zanim wyruszą samochody – dodaje.

Z pytaniami, jakie gmina planuje podjąć kroki, by poprawić sytuację mieszkańców, zwróciliśmy się w lipcu. 18 sierpnia odpowiedzi udzieliła Magdalena Węgrzyn, inspektor ds. inwestycji: „W nawiązaniu do maila z dnia 20 lipca 2020 roku w sprawie udzielenia informacji dotyczącej zniszczonej drogi w Czernicy oraz montażu oświetlenia w tej miejscowości Gmina Dobromierz informuję, iż remont drogi znajduje się w zamierzeniach inwestycyjnych Gminy. Ze względu na duże koszty finansowe Gmina zdecydowała się przeprowadzić remont drogi gminnej nr 1 12337D jedynie w zakresie nawierzchni asfaltowej. Dodatkowo w sierpniu tamtego roku został złożony wniosek o dofinansowanie ww. zadania do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2020 i dopiero teraz otrzymaliśmy informację, iż takie dofinansowanie zostanie Gminie przyznane. Natomiast działki drogowe nr 173/5 oraz 173/10 na tą chwilę są w trakcie przejmowania przez Gminę, w związku z czym Gmina nic jest jeszcze ich właścicielem i nie posiada do nich żadnych praw. W związku z uciążliwym zapyleniem przez jeżdżące samochody ciężarowe Gmina Dobromierz wystosuje pismo odnośnie ograniczenia negatywnych skutków działań prowadzonych przez tamtejsze kopalnie.”

Jak dodaje urzędniczka, oświetlenie będzie brane pod uwagę pod koniec bieżącego roku przy planowaniu budżetu na rok 2021.

/asz/

Poprzedni artykułDlaczego warto inwestować w gotowe spółki?
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy przegląd wydarzeń